Évente kétszer közöl részletes jelentést a gazdasági kilátásokról az Európai Bizottság, hétfőn publikált tavaszi előrejelzése szerint a magyar gazdaság idén lendületet vesz, és jövőre felgyorsít. Eközben csökkenhet az infláció és a munkanélküliség.
A bizottsági előrejelzés szerint a tavaly 4,5 százalékos magyar munkanélküliségi ráta 2026-ra 4,3 százalékra csökkenhet. Eközben gyorsan nőhetnek a bérek idén és jövőre is, az idei 9 százalékos minimálbér-emelés, a szoros munkaerőpiac és a közszféra béremelései által segítve.
A belföldi kereslet és az élelmiszerek drágulása a bizottság szerint idén magasan tartja az inflációt, és habár az árszabályozás és a fő szolgáltatók megegyezése a kormányzattal ideiglenesen mérsékli, az intézkedések kifutásával az év végén és jövőre az árakat felfelé igazíthatják.
Idén 4,1 százalékos átlagos inflációt vetít előre a jelentés, jövőre azonban a ráta 3,3 százalékra mérséklődhet, a tavalyi 3,7-nél is alacsonyabb szintre. Ezt arra a feltevésre alapozzák, hogy az árupiaci és energiaárak csökkennek, és mérsékeltebb lesz a bérnövekedés is.
A magyar költségvetés hiánya – ami nagyot csökkent tavaly, a GDP 4,9 százalékára a 2023-as 6,7-ről a kevesebb energiatámogatás és állami beruházás hatására – némileg tovább zsugorodhat idén, a GDP 4,6 százalékára. A kiadások magasak maradnak a jelentés szerint a közszféra béremelései és a magasabb működési költségek miatt, de csökken a kamatkiadás az inflációhoz kötött hozamú államkötvényeken, és tovább mérséklődhet a rezsitámogatás összege, miközben az állami beruházások stabilizálódhatnak a tavalyi nagy csökkenés után.
Jövőre kicsit nőhet a hiány, 4,7 százalékra, mert az anyák adómentessége csökkenti a személyi jövedelemadót, és növekszik a családi adókedvezmény, összesen a GDP 0,6 százaléka értékében. Ezt részben lefedi a szektoradók meghosszabbítása, ugyanakkor a közszférabérek emelkedése erős marad, mert a GDP fél százalékának megfelelő értékben nőnek a jövedelmek a katonai és rendészeti szektorban.
A növekedési és belpolitikai bizonytalanságok rizikót jelentenek a költségvetésre is a bizottság szerint. A GDP-hez mért államadósság tavaly emelkedett, 73,5 százalékra a forint gyengülése és a Budapest Airport állami megvásárlása miatt, idén pedig az esedékes kamatfizetések miatt nőhet tovább, 74,5-re, jövőre azonban 74,3 százalékra szállhat lejjebb a bizottsági előrejelzés szerint.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: AFP