Varga Mihály azt mondta: az időközben jelentősen megváltozott árfolyam- és kamatszintet is rögzíteni kell valamilyen módon, szerinte erre vannak európai példák. A politikus közlése szerint az eddigi egyeztetéseken arról még nem esett szó, hogy a bankok mekkora terhet tudnak elviselni, és nem került szóba a tehermegosztás kérdése sem. Varga Mihály megismételte: legkésőbb őszre el kell készülnie a megoldásnak, mivel a jövő évi költségvetésről szóló törvényt a kabinetnek legkésőbb szeptember 30-ig be kell nyújtania a parlamentnek.
„A tegnapi, bankszövetséggel történt, illetve a tegnapelőtti, a civil érdekképviseletekkel történt megbeszélésnek az a konklúziója, eredménye, hogy valószínű, olyan megoldást kell alkalmazni, hogy valamilyen módon forintosítjuk ezeket a hiteleket – fogalmazott Varga Mihály. – Megtehetnénk azt is, hogy a mostani programokkal kivezetettjük évek hosszú sora alatt ezt a terméket, ez körülbelül 10 év lenne. De én azt gondolom, hogy ez egy olyan veszélyes termék, amit minél hamarabb vezetünk ki, annál jobb” – fogalmazott a nemzetgazdasági miniszter.
Átfogó megoldás kell
A lakáscélú devizahitelek forintra váltásáról szerdán egyeztetett a nemzetgazdasági miniszter a bankszövetséggel. A szaktárca közleményében azt írta: a megbeszélésen egyetértettek a felek abban, hogy az eddigi intézkedések – például az árfolyamgát vagy a végtörlesztés – segítséget jelentettek az adósoknak, de nem kínáltak nekik átfogó megoldást. „A devizahiteles ügyfelek mintegy kétharmada már igénybe vett valamiféle kedvezményt, lehet itt szó szerződésmódosításról, árfolyamgátról, végtörlesztésről vagy más módszerekről” – mondta a Magyar Bankszövetség kommunikációs vezetője. Sütő Ágnes hozzátette: még nem tudják, mi lesz az, ami most kidolgozásra kerül, de a meglévő eszközöket, segítségeket számításba fogják venni.