A tartalomból:
- Odessza történetének legsúlyosabb légitámadását szenvedte el – közölte az ukrán elnök. Más értékelések szerint is Ukrajna szerdán éjszaka szenvedte el a háború egyik legpusztítóbb légitámadását. Az oroszok Kalibr tengeri indítású cirkálórakétákat, Kh-22 és Onyx cirkálórakétákat, Kh-59-es irányított légi rakétákat, valamint öngyilkos drónokat vetett be ukrán célpontok ellen, mindenekelőtt Odessza térségében
- A bombázás a kercsi híd ellen tengeri drónokkal elkövetett támadás megtorlásának második felvonása volt. Az első éjszaka után az ukrán vezérkar még arról adott hírt, hogy Odessza térségében az összes rakétát lelőtték és károkat csak a lezuhanó roncsok okoztak, a közösségi médiában már akkor lehetett látni felvételeket detonációkról, melyek hitelességét nem lehet megerősíteni persze.
- Fokozza Ukrajna katonai támogatását az Európai Unió is. A névleg független, de lényegében a brüsszeli uniós központ félhivatalos közlönyének tekinthető Politico hírportál nevük mellőzését kérő uniós diplomatákat idézve írt arról, hogy Ukrajna az eddigi 4 milliárdos közös katonai segély helyett évi 5 milliárdra számíthat, de 4 éven át. (Fontos leszögezni, hogy a 20 milliárdos keret a nem katonai célú 50 milliárd eurós támogatás részeként, hanem afelett tervezik. Ráadásul a tagállamok egyénileg is komoly összegben támogatják Ukrajnát.) A Politico természetesen bírálta Magyarországot, amiért ebben a fegyverszállítási konstrukcióban nem vesz részt, de azt még ők is ironikusnak nevezték, hogy mindezt az »Európai Békeprogramnak« nevezett alapon keresztül tervezik megtenni. A tervet ősszel akarják elfogadni, a Magyarországgal folytatott politikai küzdelmek azonban akadályt jelentenek. A terv izgalmas, de több kérdést is felvet, így nem rendezi a visszaéléseket, amire Észtország szolgált példaként, amely saját hadserege teljes modernizálását az uniós adófiezetők pénzéből oldotta meg, úgy, hogy magas árakon passzolta le az ukránoknak elavult szovjet eredetű fegyvereit, amit aztán uniós költségvetésből fizetetettt ki.
- Megszólalt az orosz elnök is, Vlagyimir Putyin Moszkvában arról beszélt, hogy Nyugaton azért tiltják be az orosz médiát, mert félnek az igazságtól. Az orosz elnök az “Oroszország – a lehetőségek országa” elnevezésű platform találkozóján azt mondta: az angol nyelvű orosz médiát hírtelevízió rontott az ukránpárti nyugati propaganda hatékonyságán, ezért tiltották be úgymond a “dezinformáció” és “propaganda” elleni küzdelem jegyében.
- A brit kormány az összes orosz “állami médiumot” betiltotta, Németország és Franciaország befagyasztotta az RT bankszámláit, így a helyi az Unió pedig még a YouTube-ot is a cenzúrára kényszerítette. A Russia Today némi trükközéssel elérhető az interneten, akárcsak a Sputnyik News is, amelynek ma reggeli vezető cikke arról írt, Európa pusztító hatású migrációs hullámra számíthat, a fekete-tengeri gabonaegyezmény felmondását követően.
- A Sputnyik Dmitrij Peszkov elnöki szóvivőt idézte, aki minden korábbinál nagyobb migránshullámot jósolt. A fenyegetéssel felérő jóslat háttere: ma reggelről Oroszország minden Ukrajnába tartó hajót ellenségnek tekint.
Teljes adás: