A Fővárosi Állat- és Növénykertből már korábban száműzték a műanyag üveges üdítőket, az üveget és a fémdobozokat pedig szelektíven gyűjtik.
Mi olyan rendszert találtunk ki, hogy a mennyisége is kevesebb legyen, illetve a keletkező hulladékon belül minél nagyobb legyen a könnyen újrahasznosítható elemek aránya
- mondta el Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője.
A Szigeten is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a környezetterhelés csökkentésére. A rendezvényen termelődő hulladékok 30-40 százalékát szeretnék újrahasznosítani, az eldobható poharakat is kitiltották.
Ezzel párhuzamosan zajlik a don't suck elnevezésű szívószál elleni kampányunk, aminek az a lényege, hogy a pultokban nem adnak szívószálat, csak ha azt valaki külön kéri - mondta el a Sziget Zrt. ügyvezetője, Kádár Tamás.
Egyre több ilyen kezdeményezés van, de még mindig rengeteg műanyag kerül a környezetbe.
A Petkupán egy héten keresztül 250-en gyűjtötték a szemetet a Tisza felső szakaszán. 21 csapat hulladékból ácsolt hajókon evezett le a folyón, nagyjából 10 tonna hulladékot gyűjtöttek össze, a túlnyomó része ennek is műanyag, főleg PET palack.
Egyre többféle műanyagot használunk, ezért ezek szelektív gyűjtése és újrahasznosítása is egyre nagyobb kihívás.
A lebomló műanyag csomagolásoknak is óriási felelőssége van, aki ezeket forgalomba hozza. Ott is 4-5 különböző lebomló csomagolásról beszélhetünk, hogy természetes alapú vagy csak degradáló anyagot tartalmaz. Ezek nagy része jelöletlen, tehát ez lenne nagyon fontos, hogy ezek egységes jelölést kapjanak és legyen egy olyan EU-s elfogadott irányelv, ami alapján ezeket aztán válogatni és hasznosítani is lehet
- véli a Környezetvédelmi Szolgáltatók És Gyártók Szövetségének ügyvezető igazgatója, Hankó Gergely.
Az Európai Bizottság januárban terjesztette elő műanyag stratégiáját. A tervek szerint 2030-ra az uniós piacon forgalmazott műanyag csomagolóanyagok mindegyike újrahasznosítható lesz.