Magyarországon a felmérések szerint minden hetedik nemzőképes korú pár fogamzásképtelen, ennek hátterében állhatnak hormonális rendellenességek, szervi vagy ivarsejtbeli okok, illetve lelki tényezők is – hangzott el az Egyházi Kórházak Egyesülése által szervezett virtuális kerekasztal-beszélgetésen. A 150 ezer érintett párnál a fogantatás negyven százalékban a nő, negyven százalékban a férfi, húsz százalékban pedig valamilyen közös probléma miatt nem jön össze.
Pedig a megoldás sosem volt annyira kézzelfogható közelségben, mint 2019 decembere óta: akkortól – egy kormányzati döntésnek köszönhetően – az államilag finanszírozott meddőségi centrumok földrajzilag teljes mértékben lefedik Magyarország területét. –
Valamennyi meddő párnak az állam finanszírozza a szükséges kivizsgálást és terápiát, beleértve az orvosi beavatkozásokat és a gyógyszeres kezelést
– hangsúlyozta Toldy-Schedel Emil, az Egyházi Kórházak Egyesülésének elnöke. A szakember hozzátette: a párok sokszor már eleve megkésett biológiai helyzetben jutnak el a gyerekvállalás gondolatáig, amikor annak már nagyon kicsi az esélye.
– Mindkét nemnek komoly identitáskrízist jelenthet megélni a termékenységgel kapcsolatos problémákat, ezért is fontos, hogy az érintettek beszéljenek erről, felülemelkedjenek rajta annak érdekben, hogy megoldást találjanak a gondjaikra – fogalmazott Szél Dávid pszichológus. Úgy vélte, érzékenyen kell hozzáállni ehhez a problémához, mert ez párkapcsolati és önismereti kérdés is egyben.
Az infertilitás a mai napig nagyon erős tabu a magyar társadalomban. Ezt mutatja az is, hogy a Nézőpont Intézet és a német Merck Kft. tavalyi kutatásában
megkérdezettek közel egyharmada úgy érzi, a párjával sem, több mint fele az orvosával sem, több mint kétharmaduk pedig családtagjaival sem tudná ezt megbeszélni.
A férfiak ugyanakkor zárkózottabbak, szignifikánsan magasabb náluk a válaszmegtagadás, mint a nőknél, de közülük sokkal többen keresnek választ az interneten, mint a nők közül.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el
MAgyar Nemzet