A két jelölt közötti versenyfutásban ebben az évben mindvégig Joe Biden vezetett, a demokrata politikus előnyét mutatták a közvélemény-kutatások, azonban - ahogy már arról többször is beszéltünk a műsorban - ez négy évvel ezelőtt is megvezette a közvéleményt. Akkor ugyanis Hillary Clinton határozott előnyét mutatták. Ezek szerint vagy hibásak voltak 2016-ban a felmérések, azaz nem mérték Donald Trump előnyét. A másik eset, amelyet a Trump-párti elemzők hangoztatnak, hogy szándékosan manipulálni akarták a lakosságot azzal, hogy Clinton-előnyt publikálnak. És szerintük ezt teszik most is.
A legnagyobb hatással azonban a koronavírus-járvány volt idén a kampányra.
Hiába az Egyesült Államok a világ egyik nagyhatalma, a betegség hatása érződik az országon, sőt a világ egyik legfertőzöttebb államának számít. Ez a tény előtérbe helyezte a levélszavazás intézményét, ami az elnökválasztási kampány egyik legvitatottabb témája lett. Donald Trump szerint ugyanis a demokraták csalni fognak a szavazólapokkal.
„Azt szokták mondani, hogy a polarizálása a politikai kultúrának, az, hogy fekete-fehér vitára leegyszerűsödik a választás ez mind a két tábort mozgósítja. Azok, akik Trump elnök támogatói, azok azért mennek el, mert félnek, hogy az ő szavazatukon fog múlni, hogy nem Trump elnök marad hivatalban, hanem Biden győz és vice versa. A Biden szavazók hasonlóan gondolkodnak. (…) Nagyon sok a bizonytalansági tényező és nagyon fontos, hogy az Egyesült Államoknál, ami 50 államból áll, akár egy államon belül is komoly eltérések lehetnek város és vidék között”
- mondta Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója.
Nem jó, de egyelőre nincs jobb. Nagyjából így lehet összefoglalni az amerikai egészségbiztosítási rendszert, a röviden az Obama care-t. A változást akaró republikánusok eddigi minden kísérlete elbukott az Obama elnök legfőbb politikai örökségének tartott programhoz foggal-körömmel ragaszkodó demokraták ellenállása miatt.
„Nagyon fontos az egészségügy kérdése a választásban. Az egészségügy általában fontos, most viszont különösen az. Ennek két oka is van. Az egyik maga a járvány, ami egy kicsit az emberekben felébresztette, hogy mennyire fontos a biztosítás, milyen fontos, hogy mit kapnak azért. A másik pedig, hogy jövőhéten kezdődik a legfelsőbb bíróságon egy per, melyet republikánus kormányzók indítottak avégett, hogy az Obama care törvényét a legfelsőbb bíróság távolítsa el és lényegében szüntesse meg. Ennek a visszavonás megindult már 2016-tól, de nem sikerült szenátusi szinten megsemmisíteni, ezért Trump elnök megszüntette a kötelező vásárlását, ezáltal úgy megnövelte a gazdasági vonatkozását ennek a biztosításnak, hogy ez lehetővé tette azt is, hogy a republikánus kormányzók a teljes eltörlés mellett döntsenek”
- fogalmazott Kovalszki Péter.
Teljes adás:
HírTV