A kereszténység elterjedése, a barokk stílus, az ipari forradalom és az Erdélyi Fejedelemség - többek között ezekben a témákban kellett jeleskedniük a történelem érettségin a fiataloknak. Ma több, mint 76 ezer diák tett vizsgát közép- és emelt szinten, országszerte.
Egymás után érkeztek a fiatalok reggel a fonyódi Mátyás Király Gimnáziumba. A terembeosztások átnézése után a legtöbben még lapozgatták a Történelem Atlaszt, pontosítottak 1-1 évszámot, de voltak olyanok is, akik inkább beszélgetéssel töltötték az érettségiig hátralevő időt.
Voltak azonban olyanok is, akik kevésbé tartottak a történelem érettségitől. A riportban szereplő intézményben nagy izgalommal teltek az elmúlt hetek az érettségi miatt. Több, mint 120 fiatal tesz írásbeli vizsgát a héten.
Szilasi Gábor, igazgató, Mátyás Király Gimnázium, Fonyód: "Ez talán az életük első megmérettetése, úgyhogy mindenki nagy izgalommal készült erre a napra, pedagógusok és a diákok is. Úgy gondolom, hogy az általános légkör az az, hogy a gyerekek is megtették a magukét és a kollégáim is, úgyhogy a természetes izgalom mellett azt gondolom, hogy egy bizakodó hangulat van az iskolában."
Középszinten 180, emelt szinten 240 perc állt a fiatalok rendelkezésére. Idén az angol alkotmányos monarchia és a második világháború kirobbanása volt a rövid esszé két témája, amíg a hosszú esszében az Erdélyi Fejedelemségről, vagy a gazdasági rendszerváltoztatásról kellett írniuk az érettségizőknek.
A Krúdy Gyula Technikumban Siófokon sokan a rendelkezésre álló idő előtt adták be a feladatlapot. Janka szerint nem ment túl jól a történelem írásbelije, de próbálta a legmegfelelőbb esszét kiválasztani.
Holnap a választott tantárgyakkal és az idegennyelv írásbelivel folytatódnak a vizsgák.
Történelem tanárukkal beszélik meg a tételeket az érettségiző diákok a Soproni Szent Orsolya Római Katolikus Gimnázium folyosóján. A hétfőre kiírt magyar nyelv és irodalom, majd a kedden megírt matematika után itt a harmadik nagy, kötelező tárgy az idei érettségi sorozatban, szerdán történelemtudásukról adtak számot a végzős középiskolások.
Kis Gergely Máté, történelem munkaközösség vezetője, Szent Orsolya Római Katolikus Gimnázium: „Az idei történelem érettségi volt az első olyan alkalom, amikor a vizsgázók a 2020-as nemzetközi alaptanterv követelményei alapján kellett vizsgázzanak. Most ahogy a diákokkal itt beszélgettem , azt kell mondjam, hogy valószínűleg egy barátságos, vizsgázóbarát feladatsorral szembesültethettek, bár egy két meglepetés természetesen volt.”
Május 8-án középszinten 68 802, emelt szinten 7679 diák vizsgázik írásban az Oktatási Hivatal regisztere szerint. Sopronban a Szent Orsolya Római Katolikus Gimnáziumban idén mintegy 120 tanuló érettségizik, és 62 érettségiző adott ma számot történelem tudásáról.
Kovács András igazgató, Szent Orsolya Római Katolikus Gimnázium: „A történelem érettségi az 180-an perces, általában az írásbelik is 180-an percesek. Egy egybefüggő feladatlapot kellett ma kitölteni a tanulóknak, 9-kor kezdték és 12-kor fejezhették be.”
Az érettségiző diákok többsége megkönnyebbülve lépett ki az osztályterem ajtaján.
A következő napokban az idegen nyelvi vizsgák következnek: május 9-én, csütörtökön angol nyelvből, pénteken német nyelvből érettségiznek a végzős diákok. A többi tárgyból május 27-ig tartanak az írásbeli vizsgák. A szóbeli vizsgákat középszinten június 17. és július 3. között tartják, emelt szinten június 5–12. között. Az írásbeli érettségik hivatalos megoldásait mindig másnap teszik közzé az Oktatási Hivatal honlapján. A 2024-es vizsgaidőszakban összesen több mint 49 000 végzős középiskolás érettségizik.