A balliberális sajtó kvázi szenzációként tálalta azt a hírt 2021 végén, hogy a Karácsony Gergely vezette főváros tölgyfákat ültet az id. Antall József rakpartra. Végül 34 kocsányos tölgyet ültettek a Parlamenttől a Margit hídig terjedő területre. A Magyar Nemzet információi szerint a Hollandiából rendelt fákért több tízmillió forintot fizettek, az egyes példányok ára pedig jócskán meghaladta az egymillió forintot. A borsos ár dacára a fák már hosszabb ideje szemmel láthatóan meglehetősen rossz állapotban voltak, ám Karácsonyék folyamatosan azt bizonygatták, hogy minden rendben van a tölgyekkel.
Bardóczi Sándor főkertész még néhány hete is úgy fogalmazott, hogy a „tölgyfák köszönik szépen, jól vannak”. Ezzel kapcsolatban a lap kereste Bardóczi hivatalát, ám onnan csak egy automatikus üzenetet kaptak, miszerint július 26-ig az egész Városházán igazgatási szünetet tartanak.
Karácsonyék tudhattak a rakparti tölgyek siralmas állapotáról
Bebizonyosodott azonban, hogy a kocsányos tölgyek valóban kritikus állapotban vannak és a főváros baloldali vezetésének tudnia kellett erről. A Magyar Nemzet birtokába került ugyanis a fák egészségi állapotát felmérő szakvélemény, amelyet az ültetést lebonyolító Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. (BKM) azért rendelt meg 2023 májusában, mert a tölgyeken egyre több sebet és száraz ágat észleltek. A felmérést a Soproni Egyetem, Erdő- és Természeti Erőforrás-Gazdálkodás Intézete végezte el tavaly augusztusban, ezt követően pedig 2023 decemberében készült el a dokumentum, amely megdöbbentően lesújtó képet fest a kocsányos tölgyekről. Megállapították, hogy gyakorlatilag a fák mindegyike sérült, és zömében már ilyen állapotban is érkeztek. Különbség csak a tünetek arányaiban és előrehaladottságában volt a fák között.
A legjellemzőbb tünetek a sebek, a repedések, az elszíneződések, valamint az elhaló ágak voltak. Elterjedt tünet volt a fák törzsén az úgynevezett rügykoszorú is, amely tápanyagutánpótlási problémákra utal, például szövetpusztulás miatt. Az ugyancsak jónéhány egyednél megfigyelhető pamacsos korona alapján pedig az feltételezhető, hogy a rügyek csak a hajtásvégeken életképesek, a köztes részeken pedig valamilyen károsodás miatt elpusztultak. A szakvéleményben megjegyezték: a kocsányos tölgyeknél a pamacsos levélzet fejlődése időskori fajbélyeg, ám a vizsgált fák fiatalok.
A teljes cikket a Magyar Nemzet Online-on olvashatják.