Mint írták, a hivatal eddigi vizsgálatai egyértelműen bizonyítják, hogy a hálózat magyarországi működését egy szövevényes külföldi finanszírozási rendszer biztosítja, amely egészen a közelmúltig három pillérre épült: az amerikai kormányzati források (USAID, NED, State Department); brüsszeli bizottsági források (CERV, LIFE, JUST); kormányzati pénzeket is továbbosztó pénzalapok saját forrásai (Open Society Foundation, Rockefeller Foundation, German Marshall Fund).
A hivatal az eddig feltárt információk alapján megállapította, hogy a magyarországi nyomásgyakorló hálózat a következők szerint részesült amerikai kormányzati és európai uniós finanszírozásban: csak a USAID mintegy 3,5 milliárd forintot küldött politikai nyomásgyakorló szervezeteknek 2022 és 2024 között. Az Európai Bizottság saját programjaiból 19,5 milliárd forintot különített el politikai nyomásgyakorló szervezeteknek februárig.
Az egyenként is többmilliárd eurós, felülről nyitott keretösszegű támogatási programok a 2021-2027-es európai uniós költségvetési ciklus végéig tartanak, így várhatóan további pénzek kifizetéséről dönt majd a bizottság - tették hozzá.
"Összegezve tehát a Szuverenitásvédelmi Hivatal megállapította, hogy legalább 23 milliárd forintnak megfelelő amerikai kormányzati és európai uniós forrást kaptak a Magyarországon működő politikai nyomásgyakorló szervezetek. A hivatal folyamatosan monitorozza az új amerikai kormányzat által nyilvánosságra hozott információkat, valamint az uniós pályázatok újabb eredményeit. A magyarországi hálózat teljes költségvetése ennél bizonyosan nagyobb, mert egyes uniós és unión kívüli országok kormányai, illetve magánalapítványok és magáncégek is részt vállalnak a politikai nyomásgyakorló szervezetek finanszírozásában" - áll a közleményben.