A közleményben kifejtették: a koronavírus-járvány, az elhúzódó háború és az energiaválság miatt a lakosság számára elérhető hitelkamatok a jegybanki alapkamattal együtt drasztikusan megnőttek. Célzott és hatékony kormányzati beavatkozás nélkül családok veszítették volna el otthonukat, a megemelkedett törlesztőrészletek miatt. A kormány egyértelművé tette, hogy nem ismétlődhet meg a Gyurcsány-korszak hitelezési- és lakhatási kudarca, amikor devizában eladósították, majd földön futóvá tették a családokat - hangsúlyozta az NGM.
A kormány ennek elkerülése érdekében 2022. januárban bevezette a lakossági kamatstopot, amelyet később kibővített és többször is meghosszabbított annak érdekében, hogy megvédje a családokat a magas hozamkörnyezet negatív hatásaitól. A kamatstop bevezetésétől 2024 végéig terjedő három év alatt 300 milliárd forintos megtakarítást jelent, ennyivel több maradt az érintett családok zsebében.
A kormány úgy gondolja, hogy a jelenlegi kamatkörnyezetben még nem indokolt ennek az intézkedésnek az eltörlése, ezért arról döntött, hogy 2025. június 30-ig meghosszabbítja a lakossági kamatstop intézményét. Ez 291 ezer jelzáloghitel szerződés esetében nyújt védelmet a családok számára, az érintett, fennálló tőketartozás meghaladja az 1220 milliárd forintot. A kamatstop a teljes lakossági jelzáloghitel állomány ötödét védi, a kormány intézkedése fél év alatt újabb 20 milliárd forintos megtakarítást jelent a családok számára - mutatott rá az NGM.
MTI