„Ez sokkal inkább politikai ügy. Ha korrupcióról szólna, nem feltételezem, hogy az Egyesült Államok bűnpártolást szeretne csinálni Magyarországon.” A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint az amerikaiaknak nem kellene titkolózniuk a kitiltási ügyben, inkább közösen kellene fellépni a korrupció ellen, amit a két ország közti szövetség is megkövetel. „Sosem verifikáltak semmit, nem mondtak konkrétumot, azt mondták, trafikügy, jó reggelt kívánok, az mikor volt: három évvel ezelőtt?” – fogalmazott Kósa Lajos.
A büntetőjogász szerint a jogszabályok alapján az Egyesült Államoknak akkor kellene színt vallania a kitiltások okairól, ha a magyar hatóságok ismeretlen tettes ellen nyomozást indítanak. „Ha a 96. évi 38-as törvény alapján egy együttműködésre kérjük fel, nyomozást indítunk, és azt mondjuk, hogy együttműködjön a nemzetközi bűnüldözés vonatkozásában a magyar állammal, illetve a magyar hatóságokkal, abban az esetben ismét van egy döntése, hogy segíti-e a magyar hatóságot vagy nem” – nyilatkozta Berényi András ügyvéd.
Nem értik, miért hallgat az Egyesült Államok |
A korrupciós ügyek megnevezését várja az Egyesült Államoktól a parlament fideszes alelnöke. Egy szakértő szerint a magyar hatóságokat értesíteniük kellett volna az amerikai társszerveknek. |
A DK szerint egy nap alatt megoldható
Az ellenzék nyilvános vizsgálatot követel és a kormányt vádolja bűnpártolással. „Ameddig nem történik itt komolyabb lépés, komolyabb felelősségre vonás ezekben az ügyekben, addig azt hiszem, hogy a bűnpártolás megállja a helyét” – nyilatkozta Szabó Tímea, a PM társelnöke.
„A NAV a velejéig korrupt…” A DK politikusa szerint egy nap alatt meg lehetne oldani az ügyet: a nemzetgazdasági miniszternek kellene több százezer NAV-alkalmazottat nyilatkoztatnia az esetleges érintettségéről. „Ennek a maffiaállamnak a csúcsán álló miniszterelnöknek kötelessége lenne, hogy egyrészt saját maga is nyilatkozzon arról, hogy érintett-e a beutazási tilalomban és nyilatkoztassa kormányának tagjait arról, hogy ők érintettek-e és utasítsa a kormány tagjait, hogy az összes felügyeletük alatt álló szervnél tegyék meg ugyanezt” – mondta szombati sajtótájékoztatóján Kerék-Bárczy Szabolcs DK-tag.
Az LMP viszont közvetlenül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hírbe hozott elnökéhez fordult. „Vida Ildikó neve többször felmerült, logikus az, hogy első körben hozzá fordulunk felvilágosításkéréssel” – mondta Schiffer András, az ökopárt frakcióvezetője.
Áfacsalás állhat az ügy hátterében
Az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője a héten utalt arra, hogy az ügy hátterében egy áfacsalási ügy állhat. Elszenvedője a világ egyik legnagyobb olajosmag-feldolgozója, a Bunge lehet. A társaság leányvállalata, a Bunge Növényolaj-ipari Zrt., amely a Vénusz étolajat is gyártja. Ez a cég 2011-ben és 2013-ban is megkereste a NAV-ot csalás gyanúja miatt. Az ügyben eljárás indult, amely azóta is tart.
„Ez a bűnszervezet áfabefizetés nélkül különböző élelmiszer-ipari termékeket, többek között cukrot, étolajat, kávét hozott be Szlovákiából, Csehországból, Ausztriából…” A fejleményekről a héten számolt be a nemzetgazdasági miniszter – nyolcan kerültek vizsgálati fogságba, négyen pedig előzetes letartóztatásban vannak. De információink szerint az adóhatóság a Bunge Zrt.-t és két másik, részben amerikai tulajdonú, gabonakereskedelemmel foglalkozó céget is vizsgál – adócsalás gyanúja miatt – 2011 óta. A gyanú szerint a cégek olyan adóminimalizáló vállalkozások, amelyeket alacsony tőkével alapítottak, ennek ellenére jelentős forgalmat bonyolítanak le. A Bunge ellen egyébként már Argentínában is vizsgálat indult – szintén 2011-ben –, a gyanú ott is áfacsalás több száz millió dollár értékben.