A főpolgármester és tanácsadói vélhetően tudják, hogy a Városháza épülete alkalmatlan arra, hogy oda hajléktalanokat költöztessenek, ugyanakkor azt a történetet próbálják megírni, hogy Karácsony az emberséges, szociálisan érzékeny politikus, míg a döntését megakadályozó kormányhivatal az elnyomó rendszert testesíti meg – magyarázta a lapnak Szolomayer Balázs, az Alapjogokért Központ elemzője.
Egyre több a kérdőjel a Fővárosi Közgyűlés szerdai, maratoni ülésén született döntések kapcsán. A baloldali többségű testület például olyan SZMSZ-módosítást is elfogadott, aminek értelmében a főpolgármester lényegében bárkit felkérhet Budapest képviseletére és pénzügyeinek intézésére. Kovács Péter XVI. kerületi fideszes polgármester úgy látja, az is előfordulhat, hogy külsős cégek döntenek a főváros bizonyos ügyeiben. Ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég jogi szakértője pedig az Origónak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy a lépés Alaptörvénybe ütközik, és a döntéssel külföldről finanszírozott civil szervezetek közhatalmi jogosultsághoz juthatnak.
Miközben a felújítás irányába továbbra sem tesz lépéseket a városvezetés, Karácsony MSZP-s helyettese, Tüttő Kata közölte, megtiltják, hogy a Lánchidat használják az augusztus 20-i tűzijáték és állami ünnepség céljaira. Csakhogy ez ellentétes lehet egy korábbi kormányrendelettel. Szolomayer Balázs, az Alapjogokért Központ elemzője a Magyar Hírlapnak nyilatkozva felidézte Karácsony egy közelmúltbeli nyilatkozatát: „Spórolni fogunk, nyilván mi abszolút spóroláspártiak vagyunk.” Kifejtette, ehhez képest azt láthatjuk, hogy főváros egyáltalán nem fukarkodik, ha a képviselői fizetésekről, új főpolgármester-helyettesi funkciókról, tanácsadók létszámáról vagy cégvezetői prémiumokról van szó.
A Lánchíd felújításának kálváriája ugyanaz a történet – mutatott rá az elemző –, mint amit az atlétikai világbajnokság kapcsán is láthattunk: a főváros két kézzel szórja a pénzt, közben a kormányt próbálja zsarolni pluszforrásokért. Karácsony adminisztratív úton nem tudja meggátolni, hogy a Lánchíd az augusztus 20-ai ünnepség része legyen, illetve csak úgy tudja ezt elérni, ha balesetveszélyessé nyilvánítja a hidat, és lezárja a forgalom elől. Kérdéses azonban, hogy ez a megoldás járna-e a főpolgármester számára politikai haszonnal, ugyanis az a kép alakulhatna ki, mintha a baloldal az államalapítás napját rövid távú politikai céljainak megfelelően használná fel, s Magyarország legnagyobb nemzeti ünnepét lehetetlenítené el – magyarázta.
A teljes cikk ITT olvasható.