Felidézte, 2020 óta már négy alkalommal emelkedtek a bérek a szakképzésben. Az oktatók bére 2020-hoz képest az idei 32 százalékos emeléssel a duplájára emelkedett, jövőre pedig a 21,1 százalékos növekedéssel két és félszerese lesz a mintegy 24 ezer szakképzésben oktató tanár bére.
Részletezte, míg 2020-ban egy pályakezdő bére 280 ezer forint körül volt, mot 705 ezerre fog emelkedni. A "derékhad" bére átlagosan 320 ezer forint volt 2020-ban, most már 800 ezer körül lesz, a régebben oktató tapasztaltabb tanároknál pedig a 380 ezer forintos bér 950 ezer forintra emelkedhet.
Az államtitkár elmondta, 2020-ban, amikor nekivágtak a szakképzés újrastrukturálásának, abban gondolkodtak, hogy ehhez három alapelem kell, a motivált oktató, a motivált diák, és az inspiráló tanulási környezet.
Megjegyezte, a XXI. századi szakképző intézményfejlesztési programban 96 milliárd forint értékben újítottak, újítanak fel mintegy 34 intézményt.
Hozzátette, a diákokat a tanulási környezettel, a digitális tananyagokkal, a gyakorlatorientált képzésekkel szeretnék motiválni. Emellett fontos tényező az ösztöndíjrendszer megújítása.
Az alapoktatásban 8-59 ezer forintos ösztöndíj érhető el tanulmányi eredménytől függően. A duális képzésben akár 160 ezer forintos munkabér juttatást kaphatnak a fiatalok, erre épül rá egy sikeres szakmai vizsgát követően - tanulmányi eredménytől függő - 150-300 ezer forintos pályakezdési juttatás. A kamattámogatott munkáshitel programban pedig a 17-25 éves fiatalok jövő év elejétől 4 millió forint szabadfelhasználású hitelt vehetnek igénybe, ezzel karrierjüket akár vállalkozóként, akár munkavállóként el tudják indítani a fiatalok - sorolta az államtitkár.