2025. 04. 19. Szombat Emma napja
Jelenleg a TV-ben:

A látogató

Következik:

Vezércikk 04:00

Belföld

Furcsa arányokra derült fény a régiós rezsiadatok között

Az áram esetében Csehországban három és félszer, Lengyelországban két és félszer volt magasabb a bruttó végfelhasználói egységár, és nagyok a különbségek a több országgal való összehasonlítás esetében is a finnországi VaasaETT rezsielemzése szerint, amely nem országokat, hanem azok fővárosait veszi sorra.

  • Furcsa arányokra derült fény a régiós rezsiadatok között

Áram: a szlovének pórul jártak, nőtt a rezsi

A szlovén főváros lakosai a múlt hónapban pórul jártak, de nyilván az ország többi lakosa is. A szabályozásnak megfelelően ugyanis levették az áram áráról a téli idényben alkalmazott ársapkát, emiatt 6 százalékkal megugrott a tarifa áram- (elektron-) összetevőjének nagysága.

A bécsiek lakossági áramára 1 százalékkal esett annak köszönhetően, hogy olcsóbb lett a maga a villamos energia, és ezzel esett annak adóvonzata is. Persze, a bécsiek így is kétszer annyit fizetnek az áramért, mint a szlovének, és három és félszer többet a budapestieknél.

A magyar rezsi alapszintje nem mozog

A VaasaETT a térség más országa kapcsán nem fűzött megjegyzést a villamos energia árának alakulásához. Magyarország szempontjából kiemelendő, hogy miután márciusban egész Európában itt volt a legalacsonyabb az áramrezsi, e pozíciónk természetesen érvényes volt az európainál szűkebb uniós és régiós összevetésben is. Mivel Magyarországon jelenleg is a 2014-től több lépésben csökkentett, majd alacsony szinten befagyasztott áram- és gázdíjakat fizeti a lakosság, ha azok nagysága módosul valamely más országéihoz képest, annak két oka van:

  • meghatározóan az, hogy az adott, másik országban változtak a díjak,
  • kisebb részben pedig a forint-euró árfolyam módosulása miatt, mert a VaasaETT euróban hasonlítja össze az árakat.

Gáz: máshol is van befagyasztás, a magyar lakosság takarékoskodott 

Miközben uniós szinten a földgáz esetében is tartósan Magyarország a negatív árrekorder, teljes európai összehasonlításban Ukrajna rendre beelőz. A különbség az, hogy keleti szomszédunknál tartósan, még a szovjet időkig visszavezethetően tartják mesterségesen alacsonyan a lakossági rezsit, Magyarországon ezzel szemben a rendszerváltás után volt egy 2013-ig tartó, piaci árakhoz közelítő időszak. Ezen időszak végére annyira megdrágult az áram és a gáz háztartásoknak, hogy azok többsége nem vagy csak nehézségek árán tudta kifizetni a számláját. Ezt követően döntött a kormány a ma is élvezett rezsicsökkentésről. Fenntartása azonban évről évre hatalmas, sok száz milliárd forintos teher az államnak. 

Az állam e kiadásai különösen megszaladtak a 2022-es energiaválság idején.

A teher mérséklésére 2022 augusztusában született egy rendelet, amely szerint csak korlátozott, átlagfogyasztásnak nevezett mennyiségű gázt és áramot vásárolhat a lakosság rezsicsökkentett áron. Az afölötti mennyiségért piacinak mondott, de annál alacsonyabb, szintén hatósági árat kell fizetnie. Az átlagfogyasztás a földgáz esetében évi 1729 köbméter, a villamos energia esetében évi 2523 kilowattóra.  

Az intézkedés a háztartásokat takarékoskodásra szorította. Az adatok alapján azonban a lakosság nagyobb többletterhet vállal magára, ha kilép a gáz átlagfogyasztásából, mint ha ezt az árammal teszi meg.

 Nem rángatta semmi a lakossági gázárakat

Térségünkben márciusban nem mozogtak látványosan a vizsgált gáztarifák. Bulgáriában (Szófiában) 2 százalékos drágulás volt, követve a földgáz árának emelkedését, Bécsben pedig 1 százalékos szintén a gáz, illetve annak adóvonzata miatt.

A szintén nem uniós Szerbiában (Belgrádban) közel kétszer olyan drága a lakosságnak a gáz, mint Budapesten, de még a déli szomszédunk háztartásai is nagyon jó helyzetben vannak a többi régiós ország háztartásaihoz képest. 

A térségben a budapesti ár kétszeresét, bő háromszorosát fizetik a gázért.

Persze nem mindegy, hogy mekkora jövedelemből kell kifizetni a rezsit, de ezt egy modellezett háztartáson adatain keresztül a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal minden hónapban kiszámolja. Eszerint az áram- és gázszámlának a jövedelemre vetített aránya egy kétkeresős és átlagos fogyasztású fővárosi háztartás esetében a következő százalékokat adta a térségben:

  • Budapest 1,8
  • Bécs 2,8
  • Zágráb 3,4
  • Varsó, Pozsony, Ljubljana és Bukarest 4,4
  • Prága 5,6  
  • Szófia 6,5.

A budapesti 1,8 százalék a második legkedvezőbb érték az EU-ban. A legjobb – 1,7 százalékos arány – Luxembourgra jött ki.

Forrás: Világgazdaság

Fotó: Ladóczki Balázs

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Hidvéghi Balázs: Magyar Péter ezért kapkod most kétségbeesetten

Hidvéghi Balázs: Magyar Péter ezért kapkod most kétségbeesetten

Magyar Péter nagypénteken sem bírja abbahagyni a hazudozást. Pedig a helyzet teljesen világos: a háború folytatásáért cserébe Brüsszel gyorsított uniós tagságot ígért Ukrajnának - írta a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Facebook-oldalán pénteken közzétett bejegyzésében.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!