Az egyik győri szervizben évente 150 autót készítenek fel műszaki vizsgára. „Szerencsés helyzetben vagyunk, mert kialakult kuncsaftkörrel rendelkezünk. Állandóan a vizsga előtt javítjuk, karbantartjuk az autókat. Vizsgára a kopóalkatrészeket, a fékeket, kuplungot, futóműveket fokozottan vizsgáljuk” – mondja Nyúli János autószerelő.
Az autószerelők szerint egy gépkocsit átlagosan 40-50 ezer forintból lehet átnézetni és levizsgáztatni. Az autósok sokszor azonban olcsóbb megoldást és kiskapukat keresnek. „Az ügyfelek próbálkoznak időnként, finoman rákérdezve, természetesen nálunk ilyen nincsen, soha nem is volt, és nem is lesz. Sajnos van tudomásom arról, nyilván máshol elképzelhető, hogy van ilyen, mivel nem meglepetten kérdezik ezeket a dolgokat” – nyilatkozta Burger Péter szervizvezető.
Győr-Moson-Sopron megyében 17 hivatalos vizsgaállomás működik. A Közlekedési Felügyelőség idén 621 ellenőrzést végzett az év első felében. Egy helyet kellett 30 napra felfüggeszteni, 20 esetben pedig a vizsgabiztosokat tiltották el. Ezek a szankciók is jelentősek, az augusztustól szigorodó büntetés viszont már egy kisebb forgalmú állomást azonnal tönkretenne.
„Az augusztus elsejétől bevezetendő pénzbírság egy jelentős visszatartó erőt fog képezni a vizsgálóállomások tekintetében – közölte a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Közlekedési Felügyelőség főosztályvezetője. – Én úgy gondolom, a hatóságoknak eddig is voltak eszközei, hogy a nem megfelelő járműveket kiszűrjük a forgalomból, de ez a félmillió forintos pénzbírság biztos, hogy kellő visszatartó erővel fog működni. Minden vizsgabiztos meg fogja gondolni, és kétszer olyan alaposan fogja átnézni a járműveket” – tette hozzá Bánki Tibor.
A Közlekedési Felügyelőség informatikai rendszere minden műszaki állomással kapcsolatban áll, az adatok a vizsgált kocsikról egy központi adatbázisba kerülnek. A gyanús vizsgákat így könnyebben ki tudják szűrni.