Külföldről finanszírozott jobboldali ellenzéki akciónak sejti a venezuelai hatalom a hétvégén történt merénylet-kísérletet. Két távirányítású drónnal próbáltak meg robbantani egy szombati katonai parádén, de a terv nem járt sikerrel. A venezuelai elnök Amerikát és Kolumbiát kérte számon, illetve a két ellenséges országban élő venezuelai ellenzéket vádolta.
Magyarázatot követelünk az amerikai és a kolumbiai kormánytól. Részletes tájékoztatást akarunk a gyanúsított személyek meghallgatásáról, akik Floridában élnek. Mi élni kívánunk a kiadatási egyezményben biztosított jogainkkal
- nyilatkozta Nicolás Madura.
Kolumbia tagadta, hogy bármilyen köze lenne a hétvégi eseményekhez. A venezuelai hatóságok azóta több személyt őrizetbe vettek, köztük egy parlamenti képviselőt, és testvérét, egy ellenzéki diákvezért, akit az utcai demonstrációkból már ismertek.
Eközben Kolumbiában interjút adott egy ott élő venezuelai emigráns, aki egykor egy kisváros rendőrfőnöke volt. Salvatore Lucchese azt állítja, hogy a hazai ellenállókkal összefogva szervezte meg a dróntámadást, és a jövőben újra megpróbálkoznak majd vele.
Mi szerveztük meg a merényletet. Ez egy megtervezett akció volt. Szeretném elmondani nyilvánosan is, hogy én a venezuelai ellenállás tagja vagyok, nincs tisztségem, de nem is lehet, mert az ellenállás egyenrangú tagokból áll
- mondta egy jogász, Salvatore Lucceshe.
A férfi hazájában korábban ült börtönben ellenzéki tüntetések szervezése miatt. A venezuelai ellenzék azonban nem reagált állításaira, ehelyett elítélte a merényletet.
Venezuela súlyos gazdasági helyzetben van, a világ egyik legnagyobb olajexportőr államában az erőltetett szocializmus öt évvel ezelőtt pénzügyi öszeomláshoz vezetett, mára hiperinfláció és a drámai munkanélküliség miatt szinte kezelhetetlenné váltak a társadalmi feszültségek.