A rendezvényen Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Széchenyi-díjas történész rámutatott: azért fontos ma nekünk az 1950 és 1953 között lezajlott koreai háború, mert egy békekötés nélküli tűzszünettel ért véget, amely az országot két egymással szemben álló részre osztotta. Hiába van három határa Dél-Koreának, mindig az északi határra figyelnek, mert ott állandó veszélyforrás van. Az orosz-ukrán háború esetében a legjobb, amiben reménykedhetünk, hogy tűzszünet lesz, vagyis megismétlődik a koreai helyzet. Lesz egy demarkációs vonal, de két ellenség néz majd folyamatosan egymással farkasszemet.
Schmidt Mária egy illusztráció segítségével felhívta a figyelmet arra, hogy a kommunizmus mindenhol, ahol bevezették tragédiába torkollott. A Koreai-félsziget északi része 70 éve sötétségbe borult, míg Dél-Koreában civilizált, modern és pezsgő élet van.
A főigazgató hangsúlyozta: Magyarország példaként szolgálhat Dél-Korea számára, ugyanis ha bekövetkezne, hogy egyesülnek északi szomszédjukkal, akkor Magyarország rendszerváltoztatásban szerzett tapasztalatait, eredményeit a koreai nép kamatoztathatja.
Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója emlékeztetett: mindazt, ami 70 éve Észak-Koreában történik, mi magyarok fél évszázadon keresztül szenvedtük el. A bőrünkön tapasztaltuk meg, hogy hová vezet az, amikor csak egy párt, egy ideológia, és egyféle kultúra létezhet.
Az orosz-ukrán konfliktussal összefüggésben Hong Kyudok, a Koreai Köztársaság budapesti nagykövete, egykori védelmi miniszterhelyettes kiemelte: a háború mielőbbi befejezésére volna szükség, mert Phenjan fegyverekkel támogatja Moszkvát, ahonnan haditechnikát és élelmiszert kap cserébe. Kim Dzsong Un diktatórikus rezsime ezzel eszkalálhatja a háborút.
A nagykövet dél-koreai titkosszolgálati jelentésekre hivatkozva elmondta: északi szomszédjuk a szibériai vasúton szállít fegyvereket az orosz haderő számára az ukrajnai frontra. Ezek az akciók egyértelműen késleltetik és veszélyeztetik a háború befejezését Ukrajnában.
Az észak-koreai állapotokról szólva elmondta: a Kim-dinasztia negyedik generációja léphet hatalomra, amennyiben a jelenlegi vezér, Kim Dzsong Un meghal. Uralmukat és a közállapotokat jól jellemzi, hogy nincs megfelelő ellátás az országban az emberek alultápláltak.
A nagykövet közölte: Dél-Korea számára fontosak azok a tapasztalatok, amelyeket Magyarország szerzett a kommunista múlttal való szembenézés folyamatában. Ebben a tekintetben a Terror Háza Múzeum zászlóshajónak tekinthető.
Fotó forrása: Kommunizmuskutató Intézet