Csodálatos kilátás, jó levegő, csend. 400 család vett telket a kerepesi Panoráma Lakóparkban. Létrehoztak egy építőközösséget, és családonként megközelítőleg másfél millió forintot fizettek be a gáz-, villany-, víz - és csatornahálózat kiépítésére. A gerincvezetéket le is fektették, amikor azonban az egyes házakat kellett volna rákötni a rendszerre, a vízmű szolgáltató megálljt parancsolt.
- És miért nem?
- Különböző okokat mondanak. Pontos válaszokat nem kapunk.
Janku Mihályék háza félkész állapotban van. Eddig a szomszédtól egy slagon át vezették a vizet az építkezéshez. Mivel a vízhálózat építése csúszik, nem kapják meg a vállalt határidőn belül a lakhatási engedélyt, így pedig nem fogják tudni felvenni a korábban igényelt CSOK utolsó részletét.
„Van egy határidő a programmal kapcsolatban, de ha ez így folytatódik, akkor a határidőt nem fogjuk tudni tartani” – meséli a férfi.
A lakók 2013-ban az illetékes vízügyi hatóságtól engedélyt kaptak a gerincvezeték megépítéséhez. Ennek ellenére a helyi szolgáltató most letiltotta a központi hálózatra való rákötéseket, mert az elavult. Kerepes, Kistarcsa és Nagytarcsa egy rendszeren van, az utóbbi években pedig olyan túlterheltté vált, hogy már többször is kiöntött a szennyvíz.
- Egy bizonyos A2-es szennyvízátemelő, amely a nyomócsövén keresztül továbbítja a 3 település szennyvizét a fővárosi rendszerbe, ennek a kapacitása nem megfelelő. De már abban az időszakban sem volt megfelelő, amikor ennek a területnek a vízjogi engedélye ki lett adva.
-Na de akkor hogyan kaphatott engedélyt?!
-Hát a vízügyi hatóság akkor ezt nem vizsgálta. A vízjogi engedélyt ha elővennénk, abból látnánk, hogy a kapacitásra nem térnek ki
– tájékoztatta a Hír TV-t a DPMV Zrt. vezérigazgatója, Horváth Attila.
Az illetékes vízügyi hatóság a Hír TV-nek a konkrét esetről nem nyilatkozott, de leírták, hogy minden engedélyezésnél vizsgálják a kapacitásokat, sőt, mindig együttműködnek a helyi vízszolgáltatóval is.
A forgatás után nem sokkal összeült a helyi vízszolgáltató igazgatósága és részlegesen feloldották a házi bekötésekre vonatkozó moratóriumot, ami valós megoldást nem ad a jelenlegi helyzetre. A gerincvezeték ugyanis 400 család magántulajdonában van, így állami szolgáltató nem működtetheti. A helyi önkormányzatnak tulajdonba kellene vennie, de Kerepes polgármestere szerint erre nincs törvényes lehetőség.