A hőség kitart, de Baranya megyében egyelőre nincs szükség tűzgyújtási tilalom elrendelésére.
„Itt többek között arra gondolok, hogy nincs lezárt terület, vagy például tűzrakási tilalom sincs érvényben. A tűzrakási tilalmat amúgy a katasztrófavédelem rendeli el, amennyiben szükséges ez, de addig is a kijelölt helyeken tüzet rakni szabad, amihez a kiemelt rekreációs és turisztikai pontokon biztosítja a tűzifát a Biokom Nonprofit Kft.” – mondta a cég sajtófelelőse, Erdős Réka.
Más a helyzet Csongrád megyében. A szegedi Tisza-parton például rendszeresen gyújtanak tüzet , noha július 27-e óta ez tilos. A megyei tűzoltókat az elmúlt hetekben mintegy 15 szabadtéri tűzhöz hívták ki, Fábiánsebestyén területén a napokban például egy hektáron égett a tarló.
„A szabadtéri tűzesetek száma megszaporodott, másrészt a hőmérséklet is indokolja. A kiszáradt aljnövényzetben rendkívül gyorsan terjednek a lángok. Ezért is fontos, hogy ha valaki szabadtéri tüzet észlel, minél hamarabb értesítse a katasztrófavédelmet, és minél hamarabb elindulhassanak az egységek a helyszínre. Nagyon fontos kiemelni, hogy például tűzgyújtási tilalom idején tilos az erdők és a fásítások mentén, illetve azok 200 méteres körzetében tüzet gyújtani, még a kijelölt tűzrakó helyeken sem szabad. Hatóságunk ebben az időszakban az irányított égetésekre benyújtott kérelmeket is elutasítja” – ismertette a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője, Molnár Krisztina.
Bács-Kiskun megyében 10 szabadtéri tűzhöz hívták a tűzoltókat a napokban. A szakemberek éppen ezért fokozott figyelmet kérnek nemcsak a kerti zöldhulladék égetésekor, de szalonnasütéskor és grillezéskor is.
„Ha az önkormányzatnak nincs a kerti zöldhulladék égetésre vonatkozó rendelete, akkor tilos az égetés. Nagyon fontos, hogy a meggyújtott tüzet soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni. Minden esetben legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kéziszerszám: egy lapát, egy kapa, valamint a tűz oltására alkalmas oltóanyag: mint például homok vagy víz” – húzta alá a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelemi Igazgatóság szóvivője, Kovács Andrea.
A mezőgazdasági területeken legtöbbször emberi mulasztás okozza a tüzet. Bár a tűzkárra érvényes az államilag támogatott kötelező biztosítás, a szabályokat be kell tartani.
Kötelező minden gépen, hogy rajta legyenek a porral oltó készülékek, a megfelelő nagyságban, a gép típusához mérten. Ami nagyon fontos még, hogy ahol rászecskázzák a területre a szalmát, azt minél hamarabb bedolgozzák a gazdák a talajba - hívta fel a figyelmet Czikora György, a agyar Nemzeti Agrárkamara Csongrád megyei szervezetének alelnöke.
A gazdák és a tűzoltók kérik, senki ne dobjon el égő cigarettacsikket, és üveghulladékot se hagyjon kiránduláskor maga után sehol - ugyanis az üvegdarabok, akár a lencsék - összegyűjtik a napsugarakat és meggyújthatják a növényzetet.