A hatósági házi karanténban lévőket mostantól elektronikusan is ellenőrizhetik, az erről szóló jogszabály megjelent a Magyar Közlönyben – jelentette ki Kiss Róbert rendőr alezredes az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján. Kiss Róbert azt mondta, tegnap életbe léptek az új szabályok. A rendőrök több esetben figyelmeztettek olyanokat, akik nem viseltek maszkot tömegközlekedési eszközökön és üzletekben. A kijárási korlátozást továbbra is ellenőrzik, az elmúlt 24 órában több mint 400 esetben. A hatósági házi karanténok száma jelenleg 10 ezer.
Az érettségi vizsgák rendben zajlanak a megfelelő óvintézkedések mellett, a védőfelszerelések minden iskolában rendelkezésre állnak – hangsúlyozta az alezredes.
Müller Cecília országos tisztifőorvos javuló tendenciáról számolt be a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban. Ma reggeli adatok szerint 3065 fő beazonosított koronavírus fertőzöttet tartanak nyilván. Sajnos újabb 12, idős, több más betegségtől is szenvedő beteg elhunyt, ezzel 363 főre emelkedett a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma. A tisztifőorvos asszony részvétét fejezte ki a hozzátartozóknak.
Müller Cecília hangsúlyozta, az aktív fertőzöttek száma 2000 fő alá csökkent, 1993 jelenleg is aktív, azaz nem gyógyult vírushordozót tartanak nyilván.
Örvendetes, hogy 709-en felgyógyultak, és csökken az új fertőzések száma. Az összes fertőzött ember 63 százaléka Budapesten, illetve Pest megyében került azonosításra. Összesen 982 főt kezelnek kórházban, közülük 55-en lélegeztetőgépre szorulnak.
A statisztikáról elmondta a tisztifőorvos asszony, hogy bár számokról van szó, de emberek vannak mögötte. Örvendetes, hogy a jelek szerint a statisztikai és matematikai modellezések helyesen jelezték előre a járvány alakulását.
Május 4-én megkezdődött az egészségügyi ellátások újranyitása, ám tömegesen jelentek meg a rendeléseken az emberek, ami megengedhetetlen.
Müller Cecília arra kért mindenkit, hogy csak az előjegyzés időpontjában jelenjen meg az orvosnál. Hozzátette, a soron kívüli sürgősségi ellátások, ahogy eddig is, úgy mostantól is folyamatosan elérhetők. Az alapellátás szintjén minden szolgáltatás megkezdte a tevékenységét, a háziorvosi, házi gyermekorvosi, védőnői és fogászati, az egynapos ellátások, a rehabilitációs és a transzplantációs ellátások is – sorolta a tisztifőorvos. A szakmai kollégiumok meghatározták, melyek a magas kockázatú beavatkozások, amelyeknél a vírus terjedhet, ezeknél szűrővizsgálatokat kell végezni.
A fogászati ellátásnál is elengedhetetlen a bejelentkezés, már ekkor történik egy kikérdezés, és fontos, hogy a váróterembe maszkkal érkezzenek a páciensek – ismertette. Az asszisztens a helyszínen is kérdőívet végeztet az érkezőkkel, hogy kiszűrjék a gyanús eseteket, náluk koronavírus tesztet is kell végeztetni, a háziorvossal történő előzetes egyeztetés alapján. Gyanús esetben csak sürgősségi ellátás történhet, más nem – tette hozzá.
A legfontosabb, hogy tudjuk, mi a teendőnk, ha fogászati ellátást veszünk igénybe – fogalmazott Müller Cecília. A fogpótlások későbbre sorolódnak, mint az akut ellátások – fűzte hozzá.
Kapcsolódó anyagunk:
3065 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt 12 krónikus beteg
Magyar Nemzet - HírTV