Magyarországon évente 400 nő hal meg méhnyakrákban. Ez az uniós átlag háromszorosa. Pedig a szakorvosok szerint a halálesetek elkerülhetők lennének.
– Oltással és szűréssel ez a betegség megelőzhető. Ma a világon nem kellene egyetlen egy nőnek sem meghalni méhnyakrákban. Pontosan azért, mert az oltással magát az okot szüntetnénk meg, a szűrési tevékenységgel meg egy rák előtti állapotban ki tudjuk szűrni az elváltozást, és egy kisebb műtéti beavatkozással maga a rák nem alakulhatna ki – mondta Koiss Róbert nőgyógyász-onkológus főorvos.
Az ÁNTSZ egy kampányt indított a méhnyakrák szűrés népszerűsítése érdekében. A programba 2400 védőnőt vontak be. Július elsejétől a védőnői tanácsadókban önállóan végeznek szűréseket. Ez ugyanúgy történik, mint a nőgyógyászoknál. Eddig 17 ezer nővel vették fel a kapcsolatot és több mint 4100 vizsgálatot végeztek el.
– Elsősorban a kistelepüléseket célozta meg a program, és természetesen egy meggyőző feladata is van a védőnőknek, hogy a szűrésre mozgósítsanak – tette hozzá Paller Judit megbízott országos tiszti főorvos.
Az egészségügyi államtitkár szerint a mostani kormányciklusban megújítják a magyar egészségügy rendszerét. Az átalakítás kifejezetten népegészségügyi szemléletű lesz.
– Az első és legfontosabb stratégiai célként az elkövetkezendő négy évre azt határoztuk meg, hogy azokban a népbetegségekben, amelyek a magyar lakosságot leginkább sújtják és terhelik – így a szív- és érrendszeri, daganatos megbetegedések megelőzése és kezelése vonatkozásában – történjenek meg a legfontosabb lépések. És ennek egyik alapvető eleme, hogy a teljes lakosságra milyen szűrési, megelőzési programokat tudunk létrehozni, kialakítani és természetesen finanszírozni – fejtette ki Zombor Gábor.
Ebben a programban ingyenes vastagbélszűrést is indítottak, amelyen 13 ezer Csongrád megyei ember vehet részt. Őket a háziorvosokon keresztül értesítik. 2012-ben Magyarországon összesen 5500-an haltak meg vastagbélbetegségben, ez Európában a legrosszabb mutató. A két rákszűrő programra összesen 1 milliárd forintot fordítanak, amelyhez a forrást részben a magyar kormány, részben pedig az unió biztosítja.