Izgatottan érkeztek a diákok a magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgára. A budapesti Európa 2000 Gimnázium tanulói már hónapok óta készültek a nagy napra.
Tolnai Sándor Ádám: "Az igazat megvallva, nagyon izgulok, viszont felkészülésem szempontjából nem kellene, merthogy mindent beleraktunk és tanáraimmal karöltve rengeteg, az elmúlt érettségiből kiválogatott mintafeladatot elkészítettünk és megoldottunk.”
Kiss Fruzsina: "Borzasztóan izgulok, de hát igazából én szerintem a tőlem telhetőt megtettem a négy év alatt, szóval, illetve én az Oktatási Hivatal oldalán lévő feladatsorokat csináltam és van egy ilyen könyv, amire a műveltségi vetélkedőre vannak kérdések és ezt csináltam meg.”
Idén vizsgáztak először azok a középiskolások, akik már a 2020-as Nemzeti Alaptanterv alapján tanultak, és a megújult érettségi vizsgarendszer szerint érettségiztek. Az iskolaigazgató szerint ez a diákok felkészítésére is hatással volt.
Papp András, igazgató, Európa 2000 Gimnázium: "A leírások megvannak, hogy hogyan fog kinézni, sajnos nagyon kevés olyan próbaérettségi feladatlap van, amiből a diákok tudtak volna készülni.”
A magyar nyelv és irodalomnál ugyanis a lexikális tudás került előtérbe.
Horváth Anna, magyar nyelv és irodalom szakos tanár, Európa 2000 Gimnázium: "A munkaközösségen belül azok a szaktanárok akik részt vettek az érettségizők felkészítésében hat-hét feladatsorral fejenként készültünk, hogy akkor sikeresen tudják venni a diákok ezt a kihívást.”
A pécsi érettségizők is céltudatosan készültek.
Pethő Anna: "Megfigyeltem, hogy milyen szempontokat kérnek most az új érettségiben számon és azokat próbáltam figyelembe venni. Kitöltöttem a legújabb teszteket és próbáltam minél tematikusabban készülni remélve, hogy jól fog sikerülni.”
A középszintű magyar érettségi első feladatlapján egy 800-1000 szavas ismeretterjesztő szöveget kellett elolvasniuk a vizsgázóknak, majd ennek alapján oldották meg a különböző feladatokat. Összefüggést kellett keresniük a cím és a szöveg között, és értelmezniük kellett a logikai, tartalmi kapcsolatokat is. A feladatok egy húsz pontos műveltségi teszttel egészültek ki.
Zalay Szabolcs, igazgató, Pécsi Leőwey Klára Gimnázium: "Aminek a jelentősége az, hogy a rangját emelni fogja az én várakozásaim szerint a magyar érettséginek, hiszen nem lehet úgy leérettségizni, hogy az alapokkal ne legyünk tisztában.”
Az érettségi II. részének megoldására mindkét szinten 150 percet kaptak a vizsgázók. A középszintesek itt egy 500-800 szavas műértelmezés és egy témakifejtő esszé közül választhattak, amivel maximum 60 pontot szerezhettek. Az emelt szinten vizsgázóknak pedig 40+20 pontot érő szövegalkotási feladatokat kellett megoldaniuk: egy műértelmező szöveget és egy reflektáló szöveget írtak.
A magyar írásbeli témái között Ady Endre, Antigoné, grammatika, stílusok, a szövegértésben könyvekről szóló szöveg illetve lyukas szöveg, az irodalmi tesztben pedig memoriterek is szerepeltek.
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint az érettségi feladatsorokat a javítási-értékelési útmutatókkal együtt a vizsgát követő napon hozzák nyilvánosságra.