2024. 04. 24. Szerda György napja
Jelenleg a TV-ben:

Vezércikk

Következik:

Híradó 22:00

Színes

A veszélyeztetett vadon élő fajokról szóló egyezmény kiterjesztéséről kezdődik tanácskozás Genfben

A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezmény (CITES) kiterjesztéséről kezdődik szombaton tanácskozás Genfben, a megállapodást aláíró 183 ország képviselői mérlegelik, hogy további fajokat vonjanak be a kötelező érvényű ENSZ-egyezménybe.

  • A veszélyeztetett vadon élő fajokról szóló egyezmény kiterjesztéséről kezdődik tanácskozás Genfben

A mintegy 36 ezer vadon élő állat- és növényfajt felölelő egyezményt aláíró 183 ország képviselői az egyezmény kiterjesztését célzó 56 javaslatot vitatnak meg.

A vadorzás és a vadállatok illegális kereskedelme súlyos veszélyt jelent számos állat- és növényfajra - mondta Ben Rensburg, a CITES-nek az egyezmény betartásáért felelős vezetője pénteken genfi sajtóértekezletén.

A napirenden lévő fajok között van mások között a tobzoska, a rinocérosz, az ázsiai nagymacskák, a gepárd, a röviduszonyú makócápa, valamint az elefántcsont és az értékes fafajták.

A cápauszony globális kereskedelme egyre nagyobb keresletet támaszt a röviduszonyú makócápára, a hegedűrája félékre és a cápák és ráják alosztályába tartotó rhinidaére, a kihalás szélére sodorva ezeket a fajokat a CITES illetékesei szerint.

Az Európai Unió javaslatot tett arra, hogy ezeket az állatokat sorolják át a nagyméretű kereskedelem miatt veszélyeztetett fajok közé, vadon élő állományuk hosszú távú fennmaradására az egyezmény szigorúan szabályozza a velük folytatott kereskedelmet.

A CITES 1977-ben vette fel az afrikai elefántot a veszélyeztetett fajok közé, 1989-ban betiltotta az elefántcsont-kereskedelmet, de engedélyezte, hogy az afrikai államok eladják elefántcsontkészletüket Japánnak és Kínának.

Botswana, Namíbia, a Dél-Afrikai Köztársaság és Zimbabwe most el akarja érni, hogy bizonyos feltételek mellett lazítsanak az elefántcsont-kereskedelem tilalmán - közölte Tom De Meulenaer.

A CITES tudományos szolgálatának a vezetője szerint a dél-afrikai országok azzal érvelnek, hogy nőtt az elefántpopuláció területükön. Ám 10 ország, köztük Kenya és Elefántcsontpart az elefántcsont-kereskedelem teljes tilalmát akarja elérni a tanácskozáson - tette hozzá.

Az Európai Unió és Kanada javasolta, hogy a rózsafából készült hangszerek kerüljenek ki a CITES-nek az értékes fákra vonatkozó ellenőrzése alól - közölték a sajtótájékoztatón.

 

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Hó borítja Magyarország legmagasabb pontját + képek

Hó borítja Magyarország legmagasabb pontját + képek

Behavazott a Kékes! Vasárnap a kora esti órákban eső formájában érkező csapadék az éjszakai órákban hóba váltott az ország csúcsán, összefüggő hótakarót alkotva, tavaszban télies hangulatot megidézve – olvasható a Facebookon.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!