Világszerte tüntettek a klímacsúcs előtt
2015. november 29., vasárnap 10:33, frissítve: vasárnap 10:50
A megújuló energiaforrások mellett tüntettek Jakartában. Indonéziában is csatlakoztak a párizsi klímacsúcs előtti globális demonstrációsorozathoz, amellyel az éghajlati változásokra hívják fel a nemzetközi közösség figyelmét, egyben kihasználták a főváros autómentes hétvégéjét.
„Azt szeretnénk kérni a kormánytól és a világ vezetőitől, hogy vegyék komolyan az ígéreteiket, és ne csak az egyezményekre korlátozzák, hanem váltsák is valóra őket” – mondta a tüntetés szervezője, Bejo Kurniawan.
Indonézia a világ ötödik legnagyobb üvegházgáz-kibocsátója. Veszélyt jelent a környezetre a folyamatos erdőégetési gyakorlata is, amellyel a világ harmadik legnagyobb trópusi erdeit pusztítják.
Svájcban is több ezren vonultak utcára. „Mi az ötvenes-hatvanas években voltunk gyerekek. Ezekről a kérdésekről már ötven éve beszélünk, és nem történt semmi. Fel kell tennünk magunknak a kérdéseket, hogy ha cselekedni kell, tudjuk, mit kell tennünk. Azért vagyunk itt, hogy az emberek felismerjék, hogy változtatnunk kell az életvitelünkön valamilyen módon” – mondta az egyik demonstráló.
A 21. század gyermekei számára is fontos kérdés a környezetvédelem. Négy norvég iskolás az Északi-sarkhoz síelt el, ahol kutatásokat és megfigyeléseket végeztek, eredményeikről pedig a klímacsúcson fognak beszámolni, ahová személyesen az ENSZ-főtitkár hívta el őket.
A csúcstalálkozónak otthont adó Párizs maga is komoly környezetszennyezési problémákkal küzd. A közlekedés zsúfoltsága miatt a levegőben lévő veszélyes részecskék száma megközelíti a legszennyezettebbnek tartott ázsiai városokban mért értékeket. Számítások szerint a szennyezett levegő kilenc hónappal csökkenti le a párizsi lakosok várható élettartamát.
A hétfőn kezdődő konferencia célja egy globális egyezmény aláírása arról, hogy a Föld felmelegedését 2 Celsius-fokban maximálják az iparosodás kora előtti mértékhez képest. A megállapodás kötelező érvényű intézkedéseket tartalmazna a következő húsz-harminc évre is, és felváltja a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt.
A francia fővárosban a két héttel ezelőtti merényletek után szigorú biztonsági intézkedések mellett készülnek találkozóra. A helyszínre a korábban meghatározottnál jóval több rendőr és 2800 katona érkezett, az ország határain több mint 8000 rendőr végez ellenőrzéseket. A csúcstalálkozón több mint 190 állami vezető vesz részt.