2024. 04. 27. Szombat Zita napja
Jelenleg a TV-ben:

Szélesvásznú történelem - Körhinta

Következik:

Híradó 18:30

Többsebességű, föderatív Európát akar Juncker

2017. március 1., szerda 21:39, frissítve: szerda 22:33

Bemutatta az Európai Unió jövőjéről szóló, úgynevezett fehér könyvet az Európai Bizottság elnöke. Jean-Claude Juncker reméli, hogy az uniós tagországok vezetői az év végéig véleményezik az elképzeléseit, és a 2019-es európai parlamenti választásokig döntenek az új irányvonalról. A bizottsági elnök 32 oldalas dokumentumában öt lehetőséget is felkínál, és ezek közül csak az egyik a többsebességű Európa. Szerepel benne például a föderatív Európa megteremtése vagy az amerikai modell bevezetése.

Öt lehetséges forgatókönyvet lát az EU előtt az Európai Bizottság. A testület elnöke szerint az egyik véglet, hogy minden halad tovább a maga nehézkes medrében, a másik pedig, hogy a tagállamok hajlandók még több jogkört átruházni Brüsszelre. A kihívásoknak ugyanis csak együttesen lehet megfelelni.

„Értékekre szükség van, ez azt jelenti, hogy nem szabad a másikat elutasítani csak azért, mert tőlünk eltérő véleménye van. Ezeket az egyetemes értékeket meg kell védeni, és nem szabad odafigyelni a nacionalista típusú patriotizmusra, ez valójában nem patriotizmus, hiszen mások ellen irányul. Az európai társadalom a nyitottságra épül, erre büszkének kell lennünk. Vannak olyanok, akik magukba fordulnak, de ez a jelenség nem a természetünk és nem is az érdekünk” – mondta Jean-Claude Juncker.

Az Európai Parlament második legnagyobb frakciója azonban elégedetlen, szerinte nincs mérlegelési lehetőség, minden téren együttműködésre van szükség.

„Közös európai házunknak, amely évtizedeken keresztül védelmet nyújtott nekünk, most a legkeményebb viharnak kell ellenállnia. Önök egy olyan forgatókönyvvel állnak elénk, amely átgondolja a helyzetet, forgatókönyveket vázol fel ahelyett, hogy elmondanák, hogyan tudják megerősíteni ezt a házat ahhoz, hogy állja a vihart” – reagált a szociáldemokraták frakcióvezetője, Gianni Pittella.

A liberálisok szónoka arról beszélt, hogy megbénítja a közös munkát, ha csak egy tagállam is ellenvéleményt fogalmaz meg, és így a többiek sem tudnak előrelépni.

„Még mindig a nemzetállamok laza föderációja vagyunk, ahol egyöntetűen kell dönteni, és Jean-Claude Junkcer is jól tudja ezt, hiszen a tanácsnak régóta a tagja, akkor az egyhangúság elve értelmében semmit nem fogunk tenni” – nyilatkozta Guy Verhofstadt.

A következő hetekben, hónapokban a tagállamokon a sor, az egyes álláspontokat szeptemberben szeretné összegezni az Európai Bizottság elnöke, hogy még ebbe az évben kiderüljön, milyen irányba haladjon tovább az Európai Unió. Ami biztos, az euroszkeptikusok továbbra sem kérnek Brüsszelből.

„A britek voltak az elsők, akik elhagyták az EU-t, és örülök neki. Mert a nép szabadságot akar a brüsszeli diktátum alól, Juncker Európai Uniója ugyanabból többet akar. Még több, még több EU-t. Kérdés, hogy önök milyen világban élnek, az európai polgárokat nem kérdezték meg minderről” – fogalmazott Vicky Maeijer, a Szabadság és Nemzetek Európája képviselője.

A Hír Televíziónak eljuttatott nyilatkozatok alapján Ujhelyi István szocialista és Jávor Benedek zöldpárti európai parlamenti képviselő szerint Magyarország egyértelműen a változás vesztesei között lesz, amennyiben megvalósul a többsebességű Európa.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!