2024. 04. 25. Csütörtök Márk napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Következik:

Napi aktuális 23:30

Lemondott a brit belügyminiszter

Hír TV

2018. április 30., hétfő 07:38, frissítve: hétfő 15:10

Amber Rudd egy bevándorlókat érintő botrányba bukott bele. A sajtóban megszellőztetett dokumentumok szerint a minisztérium olyan bevándorlókat vagy leszármazottaikat toloncolt volna ki, akik az egykori gyarmatokról érkeztek Nagy-Britanniába. A politikus először tagadta, hogy tudott a tervről, később kiderült, hogy maga javasolta a 10%-os kvótát. Theresa May miniszterelnök elfogadta a miniszter lemondását. Utóda egy pakisztáni származású konzervatív politikus, Sajid Javid lett.

Az Empire Windrush volt az egyik legismertebb hajó, amivel 1948 és 1971 között csaknem félmillió karibi bevándorló érkezett Nagy-Britanniába a volt gyarmatokról, hogy velük enyhítsék a második világháború utáni munkaerőhiányt. A Windrush-ról egy egész generációt neveztek el, akik az évtizedek alatt teljes jogú brit állampolgárrá váltak.

Egészen mostanáig. A londoni belügyminisztérium ugyanis nemrég megvonta tőlük az egészségbiztosítást, azzal az indokkal, hogy illegális bevándorlók, többeket pedig deportálásra kényszerítettek. A Windrush-generáció leszármazottai közül sokan hivatalosan nem kérvényeztek útlevelet vagy hivatalos állampolgárságot, a frissen szigorított bevándorlási rendszer azonban csak okmányok ellenében biztosítja a szociális ellátásokat és a munkalehetőséget. A közfelháborodást az okozta, hogy a belügyminisztériumból kiszivárgott hírek szerint a cél a Windrush-generáció 10%-os leépítése volt, ezt hivatalosan Amber Rudd belügyminiszter először tagadta - egy, a miniszterelnöknek írt levelében azonban ő maga is megemlíti a célszámot.

A levelet a Guardian napilap hozta nyilvánosságra, ezután pedig Rudd kénytelen volt lemondani. Utódja, a pakinsztáni származású Sajid Javid a bevándorláspolitika felülvizsgálatát ígéri.

A legsürgetőbb feladat azoknak a brit állampolgároknak a segítése, akik a Karib-térségből érkeztek, az úgynevezett Windrush-generáció. Biztosítani kell, hogy igazságos és és tisztességes eljárásban részesülnek - mondta Sajid Javid.

A brit képviselőházban heves viták után Theresa May próbálta menteni a helyzetet.

Biztosíthatunk mindenkit, hogy joguk van hozzáférni azokhoz a szolgáltatásokhoz, amit az adófizetők pénzéből tartunk fenn, és amikben ma az állampolgárok megbíznak. Azok ellen hoztunk intézkedéseket, akik illegálisan tartózkodnak itt. A Windrush-generáció törvényesen él itt. Joguk van hozzá. Ők britek - jelentette ki a miniszterelnök.

A kormányfő hozzátette: az érintettek jogállásával egy rendkívüli hivatali részleg foglalkozik, a hivatalos dokumentumok igénylését pedig esetükben ingyenessé teszik.

A botrány miatt az Európai Parlamentben a brexit után Nagy-Britanniában maradó uniós állampolgárok jogállásának tisztázását kérték.

A Windrush-botrány kirobbanása után biztosak akarunk lenni abban, hogy nem történik meg ugyanez az európai polgárokkal, és nem történik ilyen bürokratikus rémálom - mondta az EP brexit-koordinátora, Guy Verhofstadt, aki további egyeztetéseket kezdeményezett a brit belügyi tárca és az Európai Unió illetékesei között.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!