Kitiltott újságírók és nyomásgyakorlás – itt a jelentés hazánkról
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma évente értékeli az emberi jogok érvényesülését a világban. Az adatgyűjtés az Obama-kormány idején kezdődhetett, magát a jelentést viszont már a Trump-adminisztráció jegyzi. A Magyarországról szóló fejezet kifogásolja – egyebek mellett – a menekültekkel és bevándorlókkal szembeni bánásmódot, a korrupciót, a családon belüli erőszakot és a börtönök zsúfoltságát is. A jelentés az amerikai külképviseletek, illetve helyi civil szervezetek benyomásai alapján készült.
Az emberi jogok helyzetéről szóló éves dokumentum részletesen kitér arra, hogy kitiltották a parlamentből az Index, a HVG, a 24.hu, a 444.hu újságíróit, valamint beszámol a Népszabadság felfüggesztéséről is.
A jelentést 41 éve készítik el az amerikai nagykövetségek, konzulátusok és helyi civil szervezetek benyomásai alapján.
Mészáros Lőrinc egyébként tegnap hivatalosan is a nevére vette azt a céget, amely megvásárolta a Népszabadság kiadóját, a Mediaworksöt.
Visszautasítják
A magyar kormány nevében a Külügyminisztérium utasította vissza az amerikai jelentésben foglaltakat. A Szijjártó Péter által vezetett tárca szerint nem tartozik az alapvető emberi jogok közé, hogy tömegek masírozzanak végig biztonságos országokon, sorozatos jogsértéseket elkövetve. A közleményben a minisztérium céloz arra, hogy az amerikai jelentés azelőtt készülhetett, hogy Donald Trump átvette a hatalmat a Fehér Házban.
Nem ismeri, de már várja a jövő évit – így reagált Németh Szilárd az Amerikai Egyesült Államok legfrissebb külügyminisztériumi jelentésére. A Fidesz frakcióvezető-helyettese arra utalt, hogy a republikánus párti Donald Trump beiktatásával megszűnhetnek majd az országot érő ilyen kritikák.
„Nem ismerem ezt a művet, de ha ez így van, ahogy ön mondta, szívesen várnám a jövő évit. Amikor ott már egy másfajta gondolkodás lesz az ottani külügyminisztériumban. Magyarország eminensen jár el a menekültekkel szemben” – mondta a kormánypárti politikus.