2024. 05. 06. Hétfő Ivett, Frida napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

Célpont 03:00

A tibeti felkelésre emlékeztek világszerte

2017. március 10., péntek 15:44, frissítve: péntek 15:45

A világ több pontján is megemlékeztek a tibeti felkelés 58. évfordulójára. Újdelhiben és Sydney-ben is több százan vonultak a kínai nagykövetség elé és Kína-ellenes jelszavakat skandáltak. Tibetben 1959. március 10-én tört ki felkelés a kínai uralom ellen. A lázadást leverték, a dalai láma pedig elmenekült, és azóta is emigrációban él.

Rendőrökkel birkóztak a tüntetők Újdelhiben: az indiai fővárosban több százan gyűltek össze, hogy megemlékezzenek a tibeti felkelés 58. évfordulójára. Az aktivisták tibeti zászlókat lengettek, Kína-ellenes szlogeneket skandáltak, és megpróbáltak eljutni a kínai nagykövetség elé.

„Tibet nem Kína része. Szabadságot akarunk. Annyi embert öltek meg Tibetben. Szabadságot akarunk” – mondta egy tibeti aktivista, Tenzin Metok.

Kína 1950-ben küldött csapatokat Tibetbe, ami ellen 1959. március 10-én lázadás tört ki. A felkelést azonban leverték, tibeti becslések szerint több mint 80 ezren veszítették életüket. A dalai láma Indiába menekült. Kína azóta is uralma alatt tartja a régiót. A kínai kormány szerint ez idő alatt Tibet sokat fejlődött, és továbbra sem tűrik majd a szeparatista törekvéseket.

„Nagyon világos az álláspontunk, amely a törvényt követi, célja pedig a stabilitás fenntartása. Határozottan ellenezni fogjuk a szeparatizmust, és le fogjuk verni a dali láma szeparatista táborának minden romboló tevékenységét” – jelentette ki Tibet kormányzója, Qi Zhala.

A tibetiek és a nemzetközi közvélemény egy része viszont megszálló hatalomnak tekintik Kínát és nagyobb autonómiát követel a régiónak.

Az elmúlt hét évben több mint száz tibeti gyújtotta fel magát tiltakozásul az uralom ellen. Többségük szerzetes volt. Így kívánták felhívni a világ figyelmét, hogy szerintük Kína brutális elnyomórendszert működtet Tibetben.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!