2024. 11. 24. Vasárnap Emma napja
Jelenleg a TV-ben:

Svenk

Következik:

Vezércikk 08:05

Egy tucat embert vettek őrizetbe Kelet-Londonban

2017. június 4., vasárnap 17:00, frissítve: vasárnap 21:46

Hétre emelkedett a londoni terrortámadás áldozatainak száma. Csaknem 50 sérültet kellett kórházba vinni, többeket pedig a helyszínen láttak el. Egy forgalmas hídon hajtott a gyalogosok közé egy kisteherautó, majd a jármű utasai késsel rontottak a járókelőkre. A hatóságok tizenkét embert őrizetbe vettek a merénylettel összefüggésben Kelet-Londonban. A támadás miatt a szigetországban továbbra sem emelik a legmagasabb szintre a terrorkészültséget. A brit pártok viszont felfüggesztették kampányukat – csakúgy mint a május 22-i manchesteri terrortámadás után –, de a június 8-i voksolást megtartják .

Ismét terrortámadáshoz riasztották a brit rendőrséget, kevesebb mint 2 héttel a manchesteri öngyilkos merénylet után. A főváros London Bridge nevű forgalmas hídján előbb egy fehér kisteherautó hajtott a gyalogosok közé, ezután a járműből hárman kiszálltak és késekkel rontottak a menekülőkre. A terrortámadásnak több halálos áldozata is van, és nagyon sok a sérült. A kórházakban többek között francia és ausztrál állampolgárokat is ápolnak. A külügyminisztérium nem tud arról, hogy a londoni támadásnak magyar áldozatai vagy sebesültjei lennének.

„A jelenlegi információk szerint nincs magyar az áldozatok, sérültek között. A londoni nagykövetség kapcsolatba lépett a rendőrséggel, magyar sérültről, áldozatról mostanáig nem érkezett hír, és a londoni nagykövetségünk ügyeleti számán sem kért mostanáig segítséget senki” – tájékoztatta a Hír TV-t Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtófőnöke.

A kormány nevében Szijjártó Péter élesen elítélte a merényletet. A külügyminiszter szerint az időzítés azt jelzi, hogy a terroristák az egész kereszténységet el akarják törölni.

A merényletet a három késelő sem élte túl, a brit rendőrség szerint több támadó nincs szökésben. „Fontos, hogy először is megbizonyosodjunk róla, nincs senki más szabadlábon. Szerintünk nincs, de erről tökéletesen meg kell bizonyosodnunk. Jelentős méretű nyomozás zajlik jelenleg is, és meg fogjuk állapítani, volt-e más is, aki együtt dolgozott a terroristákkal vagy segítette a támadás kitervelését. Jelenleg úgy tudjuk, három támadó volt, és ők halottak” – közölte Cressida Dick londoni rendőrbiztos.

A terrortámadást még egy szervezet sem vállalta magára. A Hír Televízió által megkérdezett nemzetbiztonsági szakértő szerint az a legvalószínűbb, hogy az Iszlám Állam áll a merénylet mögött. „A merénylet végrehajtásának a módszere arra enged következtetni, hogy az ő módszereikkel hajtották végre. Ezt azért is mondom, mert az Iszlám Állam részéről hangoztatták már több alkalommal is, hogy milyen módszereket kell alkalmazni, és ezek között említették például a tehergépkocsit, személygépkocsit, késes merényleteket, robbantásos merényletet, kézifegyverek alkalmazását, és arra kérték, hogy ami éppen van a kezetekben vagy a közeletekben, azokat használják” – jegyezte meg Kis-Benedek József.

London muszlim polgármestere elítélte a merényletet. „Nincsenek szavak, amelyek leírhatnák a gyászt és a haragot, amit a városunk érez. Megrémít és feldühít, hogy a gyáva terroristák szándékosan vesznek célba ártatlan londoniakat, járókelőket, akik élvezik a szombat estéjüket. A terroristák tetteire nem lehet magyarázat, és világossá akarom tenni, hogy sosem hagyjuk őket győzni, és azt sem hagyjuk, hogy megfélemlítsék a városunkat vagy a londoniakat” – nyilatkozta Sadiq Khan.

Theresa May brit miniszterelnök rendkívüli nemzetbiztonsági tanácskozást hívott össze, amely után úgy nyilatkozott: a választásokat megtartják, mert az erőszak sosem zavarhatja meg a demokratikus folyamatokat. A brit kormányfő újfajta fenyegetésről beszélt. Hozzátette: „nem tehetünk úgy, mintha a dolgok úgy mehetnének tovább, mint eddig”. Szerinte eddig „túlságosan nagy volt a tolerancia a szélsőségesekkel szemben”.

„Nagy-Britannia eddigi multikulturalista politikáját kell alapjaiban átgondolni. Hiszen rendre az derül ki, hogy olyan emberek követték el, akik Nagy-Britanniában nőttek fel. Ugye, adódik a kérdés, hogy ha egy civilizációban, egy kultúrában valaki felnő, azzal miért fordul szembe. Ugye itt ez az alapvető probléma. És erre utalt Theresa May is, hogy ezeket a kérdéseket tulajdonképpen az eddigieknél jobban és őszintébben át kell gondolni” – nyilatkozta Egedy Gergely Nagy-Britannia-szakértő.

A brit hatóságok őrizetbe vettek tizenkét embert a kelet-londoni Barking városrészben, ahol több házat is átkutattak a rendőrök.

Áder János köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök táviratban fejezte ki együttérzését a brit miniszterelnöknek, de részvétüket nyilvánították az európai uniós tagállamok és intézmények vezetői, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnök is.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!