2024. 04. 26. Péntek Ervin napja
Jelenleg a TV-ben:

Napi aktuális

Következik:

Napindító 07:30

Nagyot blöffölhetett Orbán a román gáztenderről

Hír TV

2018. február 10., szombat 10:26, frissítve: szombat 14:50

A bukaresti külügyminisztérium közleményben cáfolta a magyar kormányfő pénteki bejelentését a román gáztenderről. A román külügy a Magyar Nemzettel írásban azt közölte, hogy nem írtak alá a magyar féllel semmilyen megállapodást új energetikai projektről, és nem köthetik le egyetlen ország cégei a Fekete-tengeren kitermelt, a két országon keresztül szállított teljes gázmennyiséget. Orbán a pénteki szerb-magyar csúcs után beszélt arról, hogy három-négy éven belül a romániai gázimport véget vethet az orosz gázfüggőségnek.

Tíz milliárd köbméter – csaknem ennyi gázt fogyasztott el Magyarország 2016-ban. Ebből 5,5 milliárdot a Gazprom szállított. Az orosz gázfüggőség csökkentése nemcsak Magyarországon, hanem az egész Európai Unióban stratégiai cél, hiszen tőlünk nyugatabbra, például Ausztriában is többnyire orosz eredetű gázzal fűtenek a háztartások.

– Az orosz gázmonopólium korszaka Magyarországon véget ér, hiszen az importunknak több mint felét képesek vagyunk más, ez esetben romániai forrásból fedezni. Ez egy teljesen új helyzet – ezt ígérte pénteken Orbán Viktor. Román gázzal váltanák ki az orosz import felét, legkésőbb 2022-re. Románia ugyanis a következő években egy amerikai vállalat bevonásával értékesítené azt a jelentős mennyiségű földgázt, amit a Fekete-tengeren találtak. A földgáz megvásárlására és szállítására nemzetközi aukciókon jelentkezhetnek cégek. Egy ilyen tenderen nyerték el a magyarországi szállítást magyar tulajdonú cégek.

– Ezért pillanatokon belül eljutunk oda, hogy aláírjuk azt a megállapodást, ami a következő 15 évre 4 milliárd, több mint 4 milliárd köbméternyi gáz behozatalát teszi lehetővé Romániából Magyarország számára – tette hozzá a miniszterelnök.

A román fél viszont nem tud erről. Szijjártó Péter hétfői bukaresti látogatása után a román sajtó firtatta azt, hogy kötött-e a magyar és a román fél bármilyen titkos gázszerződést. Ezekre válaszul szögezte le a román külügy, hogy nem köthetik le egyetlen ország cégei a jövőben megépülő magyar–román vezetéken keresztül szállított teljes földgázmennyiséget.

„A román külügyminiszter nyilatkozata értelmetlen” – reagálta a magyar külügy.

Szerintük a magyar cégek igenis lekötötték a román-magyar vezeték 2022 utáni teljes kapacitását, de ez nem jelenti azt, hogy Románia más vezetékeken ne adhat el gázt más országoknak. Az Orbán-kormány volt energiaügyi helyettes államtitkára szerint ha el is nyerték magyar cégek ezt a tendert, az nem kötelei őket arra, hogy kizárólag Magyarországon is adják el a gázt.

„Nemzetközi ügyletről beszélünk. A magyar kereskedőcégek, azok ugyanúgy forgalmaznak más irányba is, ahol el tudnak éppen adni földgézt. Ezt csak, mondjuk úgy, hogy a politikusi porhintés kategóriájába tenném azt, hogy amikor két magyar cég valamiért versenyzik, az kizárólag a magyar fogyasztók ellátásáról szól” – fogalmazott Holoda Attila. 

Az energetikai szakértő szerint a román gázmennyiség egyébként sem lenne elég arra, hogy kiváltsa az orosz import egy részét, és ezt valószínűleg az orosz fél is megpróbálná kereskedelmi lépésekkel megakadályozni.

 

 

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!