Velencei vélemény a civiltörvényről: csak a diszkrimináció alapjának jó
2017. június 16., péntek 22:32, frissítve: szombat 10:01
Jogos a cél, de helytelen a megközelítés, és aránytalan a büntetés – ez a Velencei Bizottság tömör véleménye a magyar civil törvényről. A testület elismeri, hogy a finanszírozás áttekinthetősége legitim elvárás a kormánytól, mert segít a pénzmosás elleni harcban, de a módszerek rosszak.
A bizottság szerint aránytalan, hogy a 7,2 millió forintnál több külföldi támogatásban részesülő szervezeteknek az interneten és minden kiadványukon szerepelnie kéne a „külföldről támogatott” kifejezésnek. A bizottság szerint az is észszerűtlen, hogy ezt a bélyeget a szervezetek három évig nem moshatják le magukról: ha egy fillért se kapnak külföldről, akkor is csak három év múlva minősülnek újra magyarnak. Észszerűtlen az is, hogy a sport- és vallásos szervezetekre nem vonatkozik a törvény.
A velencei vélemény szerint mindez a menekültellenes, Európa-ellenes, illiberális magyar belpolitikában csak a diszkrimináció alapjának jó. Erre utal az is, hogy a magyar kormány gyakorlatilag egy civil szervezettel se konzultált a törvény előtt. A Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar Helsinki Bizottság ennek megfelelően már bejelentette, hogy nem fogja betartani a törvényt.
A Velencei Bizottság a strasbourgi székhelyű Európa Tanács testülete. Az európai országok alkotmányosságát és a jogállamiságát vizsgálja, de nem egy uniós szervezet, hanem mind a 48 európai ország a tagja. Ennek megfelelően a bizottság véleményének uniós következményei nem lesznek, de a magyar kormány előre közölte, hogy be fogja tartani a velencei ajánlásokat.