Varga: Senki sem tudja, mennyibe kerülne az olimpia
2017. február 20., hétfő 17:30, frissítve: hétfő 18:10
A Hír TV kormánypárti képviselők véleményét kérdezte a budapesti olimpiáról a parlament tavaszi ülésszakának nyitónapján.
– Nemzeti ügynek tekinti? Továbbra is?
– Budapesti ügynek tekintem alapvetően.
– De költségvetési pénzek vannak benne.
– Persze. A budapesti metróban is költségvetési pénzek vannak, attól az még budapesti metró, nem?
(Hende Csaba volt honvédelmi miniszter)
Pósán László debreceni képviselő nemzeti ügynek tekinti a budapesti olimpiát.
– Budapest vagy a nemzet ügye az olimpia ön szerint?
– Az utóbbinak gondolom, mert a korábbi tervek szerint számos vidéki helyszín is lett volna.
Az igazságügyi államtitkár még rövidebbre fogta mondandóját.
„Az olimpia nem politika” – mondta Völner Pál.
A pályázati visszaélésekkel hírbe hozott Simonka Györgytől nem kaptunk érdemi választ.
Politikai megfontolás
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének markánsabb a véleménye a budapesti olimpiáról, mint a kormánypárti politikusoké. Thomas Bach egy külföldi hírügynökségnek azt nyilatkozta a hétvégén, hogy a Momentum Mozgalom politikai megfontolásból gyűjtött aláírásokat a népszavazáshoz.
„A NOB-tól semmilyen megkeresés nem érkezett. Egy dologgal szembesültem az olimpiai pályázat kapcsán az elmúlt időszakban külföldi útjaim során, hogy világszerte jelentős szimpátiával kísérték Budapest olimpiai pályázatát” – ezt már Szijjártó Péter nyilatkozta.
„Ma senki sem tudja, mennyibe kerülne”
A külügyminiszterhez hasonlóan a nemzetgazdasági miniszter is nemzeti ügynek tartja az olimpiát. Varga Mihályt a várható költségekről is kérdeztük.
– Mennyibe kerülne?
– Természetesen számtalan becslés van. Egészen pontosan, ma senki sem tudja megmondani. A hatástanulmányokat ezért készítettük el. Ugye az a létrehozott testület, ami ezzel volt megbízva, az el is készítette ezt.
A miniszter által említett megvalósíthatósági tanulmány szerint közel nyolcszázmilliárd forintba kerülne a budapesti olimpia. Az ötkarikás játékok ellenzői azzal szoktak érvelni, hogy az idei vizes világbajnokság költségei menet közben megduplázódtak, és ma már a százmilliárd forinthoz közelítenek.
A Magyar Olimpiai Bizottságnál nincs napirenden a rendezéstől való visszalépés. Borkai Zsolt, a szervezet elnöke úgy fogalmazott, hogy a MOB-nak egyetlen dolga van, hogy támogassa a budapesti ötkarikás játékokat.
„A Magyar Olimpiai Bizottság ebben a dologban nem lép most. Nem teszi meg azt, hogy egyébként közgyűlésen vonjuk vissza, én azt gondolom, hogy ez nem a Magyar Olimpiai Bizottság feladata. A MOB-nak egy dolga van, hogy az olimpiát pártolja továbbra is, és hogy mi fog alakulni, vagy hogy fog kialakulni, én azt gondolom, hogy tőlünk függetlenül megtörténnek majd azok a lépések, amelyek ahhoz szükséges, hogy vagy tovább megyünk, vagy a Magyar Olimpiai Bizottság tudomásul vegye azt, hogy Magyarország kilép ebből a nagy versengésből” – nyilatkozta Borkai Zsolt.