2024. 03. 28. Csütörtök Gedeon, Johanna napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Üresek maradtak az iskolapadok

Hír TV

2018. január 19., péntek 15:01, frissítve: péntek 16:10

A középiskolás diákok egy része ma nem ment iskolába, délután pedig országszerte tüntetést is tartanak a színvonalasabb oktatásért. A résztvevők az oktatási rendszer szerintük gyenge minősége és rossz módszertana, valamint felesleges terhelésük miatt tiltakoznak. A fővárosban délután négy órakor a Kossuth téren lesz a demonstráció.

A szokásosnál több iskolapad maradt üresen péntek reggel. A középiskolások távolmaradásukkal próbálták felhívni a kormány figyelmét arra, hogy az oktatási rendszer elavult és igazságtalan, ezért szükség lenne egy átfogó reformra. Voltak olyan tanulók, akik egy fórumon próbáltak megoldást találni a jelenlegi problémákra. Ezek a fővárosi diákok azt kifogásolták, hogy egyáltalán nem segíti a tanterv a kritikai gondolkodás kialakítását. A diákok többsége az etikaórát is felhozta, amikor arról beszélt, hogy nagyon sok felesleges dolgot kell megtanulniuk.

Az etikaóra nem csapja ki a biztosítékot, csak akkor, ha annyi fölösleges dolgot kérnek számon az érettségi tárgyakban, most célzok itt a történelemre meg lexikális tudást, ami nem fontos a XXI. századi diákok számára – véli a fórum szervezője, Fehérvári Marcell. 

Szegeden egy flashmobon sorolták fel követeléseiket a fiatalok. Ők a többi között szintén azt hangsúlyozták, hogy a fiatalok számára elengedhetetlen a kritikai gondolkodás elsajátítása.

Az országos akció szervezői több olyan intézményről hallottak, ahol kirúgással és egyéb retorziókkal fenyegették azokat a diákokat, akik részt vesznek a tiltakozáson. Az egyik jogvédő szervezet szerint azonban a legsúlyosabb büntetés az igazolatlan hiányzás lehet, az is csak akkor, ha a diák valóban nem hoz igazolást a távolmaradásról.

A diákok oktatástól való távolmaradása esetén egyetlen jogszerű szankció van, mégpedig az esetleges igazolatlan óra, ha a szülő nem tudja igazolni, de minden egyéb jogsértés, tehát listázás megszégyenítés vagy bármi egyéb szankció, ami túlmutat ezen, hogy adott esetben igazolatlan, nem tudja igazolni a távolmaradását, az jogsértőnek minősül – mondta el a Társaság a Szabadságjogokért jogásza, Döbrentei Dániel. 

A Független Diákparlament alapítója reggeli műsorunkban azonban azt mondta: senkit nem érhet hátrány a véleménye miatt, ha a hiányzást megfelelően igazolja.

– A diákoknak joguk van kiállni és véleményt nyilvánítani, és őket nem lehet az engedélyük nélkül semmilyen listán szerepeltetni.

Na jó, de ha mégis megtörténik, akkor…

– Akkor biztosítunk jogi segítséget, mindenkit arra kérünk, hogy ha ilyet tapasztal, mert nem maradhat jogi következmények nélkül semmilyen eset.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elnöke is hallott olyan iskolákról, ahol listáznának.

És ezt abszolút nem tartom helyes iránynak, hiszen itt azért egy olyanféle negatív feltételezés van mindenkivel szemben aki hiányzik, ami egyáltalán nem indokolt, értem én ennek a dolognak a lényegét, hogy miért hangzottak el ezek a felszólítások, helytelennek tartom és mindenféleképp olyan nyomásgyakorlásnak, ami nem megengedhető – mondta Mendrey László.

Rétvári Bence, a humántárca miniszterhelyettese ugyanakkor csütörtökön arról beszélt az RTL Klubnak, hogy nem tud a tüntető diákok fenyegetéséről.

Nem tudok semmi ilyenről, nyilván ez egy szabad ország, aki demonstrálni akar, az demonstrál, aki nem akar demonstrálni, az nem demonstrál, egyik irányból sem kell senkire pressziót gyakorolni – nyilatkozta Rétvári.

A Facebookon szerveződött Ne menj suliba tüntetés részeként több vidéki városban is diákfórumokat tartottak.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!