Szegeden állították ki a számítástechnika „őskövületeit”
2016. október 9., vasárnap 12:16, frissítve: vasárnap 14:41
Egy második generációs kiadású számítógép is helyet kapott az időszaki számítógépes kiállításon, a gép elődje 250 millió forintért kelt el nemrég egy aukción. „Irodai célú számítógép volt, csak borzasztóan melegedett, rendkívül drága volt, és ezért sajnos nem igazán terjedt el” – mondta Képes Gábor, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság főmunkatársa.
Neumann János már az atombomba-kísérletekhez szükséges számítások elvégzésénél rettenetesen lassúnak találta az akkori számológépeket és számítógépeket, ezért 1944-ben részt vett egy olyan számítógép építésében, amely már a memóriában tárolta a programot is. Ennek a számítógépnek a terve és a továbbfejlesztett Neumann-elvek alapján készülnek a mai számítógépek.
„Kezdetben nem volt egyértelmű, hogy mire fogják használni. Nyilván a tudományos kutatásoktól kezdve a számításigényes feladatok elvégzéséig, nagyon konkrét feladatokhoz kellett számítógép. Nem véletlen, hogy zárt elefántcsonttornyok voltak a számítógépes termek. A PC, a személyi számítógép nagy kitörés volt abból a korból” – hívta fel a figyelmet Alföldi István, a társaság igazgatója.
Az időszakos kiállításhoz egy magángyűjtő is adott számítógépeket. Szerinte nagyon fontos, hogy a fiatalok megismerjék, honnan indult a számítástechnika, hogy fejlődött az elmúlt 40 évben.
„Mindig is gyűjtöttem valamit már gyermekkoromban is, lepke, bélyeg egyebek. 1989 óta számítástechnikával foglalkozom, ebből logikusan következett, hogy a számítógépeket gyűjtsem. Azt lehetett látni, hogy ezek a gépek nagyon gyorsan eltűnnek, nagyon gyorsan cserélődnek, tehát megőrizendők, hogy lássák a mai fiatalok is, honnan indult” – magyarázta Nagy Károly magángyűjtő.
Az időszaki kiállítás az év végéig várja a látogatókat több világszerte egyedülálló számítástechnika-történeti darabbal a szegedi Agórában.