Semmi nem valósul meg a tüntetők követeléseiből?
2016. június 14., kedd 18:53, frissítve: csütörtök 20:59
Több ezren tüntettek szombaton Budapesten és több vidéki városban a kormány oktatáspolitikája ellen. A tanév folyamán több hasonló demonstráció és munkabeszüntetés volt, azonban a pedagógusok hangját csak a társadalom hallotta meg, a kabinet nem – állítja a sztrájkbizottság elnöke.
„A kormánynak a figyelmét az oktatásra irányították, hogy nagyon nagy baj van, már látszatintézkedésekkel nem lehet csitítani az embereket, abból a szempontból mégsem mondhatjuk, hogy teljesen eredményes volt, mert legalábbis a sztrájkbizottság esetében azokat a követeléseket, amelyeket mi 25 pontban foglaltunk össze, és mint ahogy az előbb említettem, mintegy ötvenórás tárgyaláson tárgyaltuk, végül is nem jelentek meg a módosított köznevelési törvényben” – fejtette ki Galló Istvánné, a PSZ elnöke.
A közoktatásban semmi sem változik – az LMP politikusai a Klebelsberg Intézmény-fenntartó Központ cégtáblájára ragasztott matricával demonstrálták ezt.
„Ugyanúgy mamutintézményként működik, ugyanúgy az emberek és a közösségek, a települések és az önkormányzatok feje felett hozzák meg a döntéseket, ugyanúgy egy központosított intézmény, és ugyanúgy nem veszi figyelembe a legfontosabb elemet a rendszerben, ami pedig az ember, ezzel kapcsolatban nyilván az ember és az oktatás” – fogalmazott Ikotity István országgyűlési képviselő.
Az Emmi államtitkára azt mondja: figyelembe vették a Köznevelési Kerekasztal véleményét, ahova a pedagógus-szakszervezeteket is várták, de nem jöttek el. „Értjük a csalódottságukat, hiszen a Köznevelési Kerekasztal nagyon nagy sikereket ért el a pedagógusok érdekében” – mondta el Rétvári Bence.
Több mint 100 milliárd forintot lobbizott ki a kerekasztal a közoktatásra – mondta Rétvári. „Köznevelésre a következő évi költségvetés 130 milliárddal fordít többet, de hogyha összevetem a 2010-es költségvetést, az utolsó szocialista időszakban elfogadott költségvetést és a jövő évi költségvetést, akkor azt láthatjuk, hogy köznevelési célokra, oktatási célokra 455 milliárd forinttal fordít többet a költségvetés, mint tette ezt korábban, ez egy óriási többlet” – fejtette ki.
Folytatódik a pedagógusbér-emelés is: idén és 2017 szeptemberében is 3,5 százalékkal emelkednek majd a bérek, a nem pedagógusvégzettségűek pedig 10 százalékos fizetésemelést kapnak.