2024. 04. 25. Csütörtök Márk napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

CPAC Magyarország 2024 13:00

Repedeznek a házak a lignitbányák miatt

Hír TV

2018. június 23., szombat 14:37

Tíz borsodi faluban is repedeznek a házak a Mátrai Erőmű lignitbányái miatt. A cég ugyan fizet kártérítést, de az semmire nem elég – állítja az egyik mezőkeresztesi károsult, aki szerint a bánya 3 ezer család házát veszélyezteti.

Sztankó Béla háza megrepedt a bányák miatt. Az idős férfi a Borsod megyei Mezőkeresztesen él. 2014-ben vette észre, hogy süllyed az otthona. A Bükkábrányi lignitbányát hibáztatta, azt feltételezve, hogy a ház süllyedését a kitermeléséhez használt víz kiszivattyúzása okozza. Kártérítésért fordult a bányához, az pedig saját szakértőt küldött az idős férfihoz.

„Akkor kaptunk 60 forintot először, aztán két-három év múlva mondtuk, hogy valamit megint kéne, mert csak vastagodnak a repedések, akkor kijött két, az előbb említett szakértő csapat, és adtak 109 ezer forintot” – mesélte.

Sztankó Béla hosszasan levelezett a bánya tulajdonosával, a Mátrai Erőművel, közben segítséget kért a térség országgyűlési képviselőjétől, Tállai Andrástól, de nem jutott előre. Úgy gondolja, hogy a bánya miatt tíz borsodi település lakói járhatnak hasonlóan.

„Ha egy csepp igazságérzet van a politikusokban, mert ez túlnő a pereskedésen, itt már nem csak arról van szó – arról is persze, fizessék ki rendesen – de ez már nem a pénzről szól. Itt körülbelül 15-25 évre, meg ha nem történik semmi, és a következő 15-25 évbe is, ha ugyanilyen arányban kártérítenek, ez egy rablás. Ez egy maffiaszerű valami. Ezt meg kell akadályozni. És ehhez, ha harminc falusi ügyvédet fogadok fel az is kevés egy ekkora lobbival rendelkező céggel esélye sincs senkinek se” – tette hozzá.

A szomszéd ház is süllyed. Az épületet évek óta vaspántok tartják egyben. „Nagyon gyorsan szélesedett a repedés. Akkor írtunk a bányának, meg írtam a biztosítónak, és az önkormányzatnak, tőlük is kértem segélyt. Egyedül a bánya adott 157 ezer forintot, ami a negyedét se futotta, amibe belekerült. Az önkormányzat kettő, azaz kétezer forintot adott, a biztosító meg egyáltalán nem fizetett, ő mondta ezt, hogy alá kell betonozni, az a biztos megoldás” – mondta Grófné Áron Éva.

Az alábetonozás azonban milliókba kerülne, amire a tulajdonosoknak nincs pénzük.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!