„Pénz kérdése a gyógyítás és az egészségügy megreformálása”
2016. december 15., csütörtök 18:11, frissítve: kedd 16:08
Egy bizonyos fajta csípőprotézisből négyezer darabot rendelnek évente a kórházak, amelyek kétszázmillió forinttal tartoznak az eszközt gyártó vállalkozásnak. Az újbóli adósságrendezés nélkül a kft. a csőd szélére került volna.
„Ez körülbelül fél-háromnegyed évig szokott elég lenni a költségvetésünkben, még kölcsönt nem kellett felvennünk a likviditási problémák miatt, de szeretnénk a jövőben nyugodtabban dolgozni” – mondta el Blaskovics Gábor, a Metrimed Orvosi Műszergyártó Kft. ügyvezetője.
A kórházak adóssága mindaddig újratermelődik, amíg a kormány nem áldoz több pénzt az egészségügyre – mondja a beszállítók szövetségének elnöke.
„Ez egy nagyon nagy óceánjáró, ebbe nehezen lehet fordítani a hajó kerekét, de szükséges, hogy forduljon, hogy hogy lehetne hatékonyabban felhasználni a pénzeket, amik oda kerülnek, hogy lehetne a gyógyítást, az egészségügyet úgy megreformálni, hogy kevesebb betegség legyen, rövidebb idő alatt lehessen gyógyítani, ez mind pénz kérdése” – nyilatkozta Steiner Arnold, a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Klaszter elnöke.
Október végén a klinikák, a kórházak, a rendelőintézetek és az egészségügyi háttérintézmények teljes adóssága megközelítette a 62 milliárd forintot az államkincstár adatai szerint. Az összeg kétharmada harminc napon túli tartozás, amelyet átvállal a költségvetés.
„Ebben az esztendőben úgy biztosítjuk a többletforrásokat, ugye, kifizetjük az összes harminc napon túli számlát, hogy egy támogatási megállapodást kötünk a kórházakkal, és természetesen a magas adósságot termelő kórházak Kehi-vizsgálatra számolhatnak, minden egyes számlát le fogunk ellenőrizni” – közölte Lázár János.
Az adóslista élén változatlanul a Honvédkórház áll, amelyet a fővárosi Péterfy Sándor utcai kórház követ.