2024. 04. 25. Csütörtök Márk napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Következik:

Híradó 18:30

Belföld

Összeomlás és sokkterápia: gazdasági rendszerváltás

Erőszakkal tették a magyar gazdaságot kapitalistából szocialistává, de a visszaalakulás sem volt fájdalommentes. Róka fogta csuka: a politika változtatta meg a gazdaságot, vagy a gazdaság a politikát? Ezekre a kérdésekre kereste a választ az Ősök tere mai adásában Bod Péter Ákos és Gazsó Ferenc, Maráczi Tamás vendégeként.

  • Összeomlás és sokkterápia: gazdasági rendszerváltás

Államháztartási hiány, infláció, reálbércsökkenés, áremelkedés. Ezek voltak a rendszerváltás gazdasági híreinek kulcsszavai. Hogyan jutott azonban ide az a gazdaság, amely a hetvenes-nyolcvanas években még két számjegyű növekedést produkált? Mi vezetett a drámai összeomláshoz? A külső adósság 71%-ra rúgott, a változás elkerülhetetlen volt. Grósz Károlyék mérsékelt reformokat akartak, de a szakértők tudták, hogy a radikális változás elkerülhetetlen. 

A korábbi tervgazdálkodás és az állami kézben lévő cégek helyét a szociálliberális piacgazdaság vette át - eléggé vadnyugati körülmények között. A pénzügyi szakértőknek ezen körülmények között kellett rendet tartani és rendet teremteni Magyarország makrogazdasága tekintetében. A politikai folyamatok itthon és az egész keleti blokkban jóval korábban elkezdődtek, és ezek fokozatosan a rendszer gyengüléséhez majd bukásához vezettek. A magyarországi rendszerváltás a Kelet-Európában történt átfogó gazdasági változásokhoz csatlakozott. 

A Rendszerváltás sokkolta a magyar társadalmat: a munkanélküliség és infláció, amit addig elfedtek egyszerre szakadt az emberek nyakába. A szakembereket azonban nem érte váratlanul a történet, Kornai Mihály már 1980-ban kiadta "Hiány" című könyvét, amiben megkongatta a vészharangot. A rendszerváltásra Magyarország adóssága 21 milliárd dollárra rúgott, miközben devizatartaléka mindössze 80 millió (!) dollár volt. A gazdaság szerkezete azonban nem tette lehetővé a korrekciót. A pártvezetés azonban mindent tagadott. Kádár János nyilatkozatai kincstári optimizmust, töretlen növekedést tükröztek. Egy évvel később a Szovjetunióban is változások kezdődnek: Gorbacsov politikája gazdasági nyitást is eredményez. Azonban ekkor már késő, a gazdasági összeomlás elkerülhetetlen.  

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Eva Vlaardingerbroek: Brüsszel megmutatta, miként is működik a diktatúra + videó

Eva Vlaardingerbroek: Brüsszel megmutatta, miként is működik a diktatúra + videó

Miközben Brüsszelben ujjal mutogatnak Magyarországra, hogy a jogállamiságot támadás éri, addig Budapesten nem tiltanak be semmilyen konferenciát, pedig az Európai Unió központjában a demokrácia szíve kellene, hogy dobogjon. Eva Vlaardingerbroek holland politikai kommentátorral, influenszerrel készített interjút Velkovics Vilmos a CPAC Hungray rendezvényén a Millenárison. 
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!