2024. 11. 02. Szombat Achilles napja
Jelenleg a TV-ben:

Körhinta

Következik:

Szélesvásznú történelem - Körhinta 22:05

Olcsóbb az Uber? A Hír TV tesztelte

2016. január 19., kedd 20:10, frissítve: szerda 07:33

Nem egy esetben több százezres bírságot kaptak Uber-sofőrök, de akár egymillió forintra is büntethetnék őket. A taxisok szerint az internetes konkurencia nem tartja be a szabályokat, s az uberesek azért tudnak olcsóbban fuvarozni, mert nem adnak számlát, és az autójuk sem felel meg az előírásoknak.

Az Uber-kocsit telefonos applikációval lehet hívni. Mi is letöltöttük, hívtunk is egy kocsit. „Az Uber mint szolgáltató nem fizet semmiféle adót sehol a világon, nemcsak nálunk, máshol sem. A sofőröktől leveszi a húsz-huszonöt százalékot, tehát a fuvardíjnak az egynegyedét elviszi, és kész” – mondta az Uber-sofőr.

Sándor szerint az Uber neki és a cégnek is jó üzlet. Az adóhatóságtól nem fél, mert ha kell, tudna számlát kiállítani. „Itt van az a jogi dilemma, amivel ugye nem tudják rögtön pics*n rúgni őket. Az van, hogy az utas nem nekem fizet, mert akkor nekem kellene számlát adnom, és minden rendben van. Nem nekem fizet, hanem az Ubernek fizet, az Uber vonja le a bankkártyájáról a pénzt, és akkor majd hozzám kerül” – magyarázta Sándor.

Az Örs Vezér tértől a harmadik kerületig utaztunk, a fuvar 2800 forintba került, ami olcsóbb, mint ha a taxit választottuk volna.

Egy taxit korától függetlenül minden évben el kell vinni műszaki vizsgára. A taxisok azért is tiltakoznak, mert az uberesek szerintük nem tartják be az autókra és a sofőrökre vonatkozó szabályokat. A normál autók vizsgájához képest jóval szigorúbbak a taxikkal kapcsolatos követelmények. „Legyen rajta szabadjelző, az legyen működőképes, legyen benne jóváhagyott és hitelesített taxióra, amelyhez a megfelelő tanúsítványt is be kell tudni mutatni, legyen elhelyezve az utastájékoztató a díjtáblázaton, ne legyenek letakarva az üvegfelületek semmilyen módon, fóliával amely a járművezetőt akadályozza a kilátásban” – sorolta Ipoly-Keller Imre, Budapest Főváros Kormányhivatalának főosztályvezetője.

A kormány szigorú ellenőrzést ígér, a szabálytalan Uber-sofőrök akár egymilliós büntetést is kaphatnak. „Az eddigi ellenőrzések gyakorlatilag százszázalékos bukási aránnyal zárultak. Ez azt jelenti, hogy kifejezetten kockázatos adózónak minősülnek. Ezért anélkül, hogy külön utasítást kapna a NAV, természetesen folyamatosan fogja a jövőben is az ellenőrzéseket lefolytatni. Nyilvánvalóan ha azok a szankciók, amelyeket eddig lefolytattunk, nem vezetnek eredményre, nem látunk javulást a jogkövetésben, akkor adott esetben még a szankciók emelésére is sor kerülhet” – szögezte le Pankucsi Zoltán adózásért felelős helyettes államtitkár.

Az ügyvéd szerint azonban nehéz megfogni a szabálytalan Uber-sofőröket. „Az ellenőrzés sokkal egyszerűbb lenne, adatokat kinyerni is sokkal könnyebb lenne, hiszen itt nyilván kellene tartani a bent lévő tagokat, valamint az ott végzett munkát, esetlegesen rá lehetne nézni arra, hogy mennyi pénz folyik el erre az egész rendszerben. Amíg ez nincsen, úgy gondolom, rendkívül nehéz” – mondta Kozma Péter.

A Fővárosi Kormányhivatal 2015 második félében tizennégy esetben büntetett meg Uber-sofőrt, mindegyik esetben hatszázezer forint volt a bírság.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!