Nem érdekli a külföldi sajtót az agyonpénzelt vizes vb
2017. május 23., kedd 22:32, frissítve: kedd 22:52
Vetítéssel indult a meghallgatás az Országgyűlés kulturális bizottságában. A tagok a vizes vébé imázsfilmjét tekinthették meg.
„Bizonyos értelemben egy kis izgalomra ad okot nekünk, hogy minden összeálljon, de a legjobb úton haladunk” – jelentette ki Szántó Éva, a Bp2017 Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
A világbajnokság szervezésével megbízott állami cég vezetője mellett a sportállamitkár is nyugtatta az aggodalmaskodó ellenzéki politikusokat, akik a központi uszodáról, a már átadott Dagály Arénáról is kérdezősködtek.
„A világ egyik legmodernebb és legjobb építménye lett, feltételezem, hogy minden rendben lesz és semmilyen olyan komplikáció nem fog fellépni, ami mondjuk a világbajnokságon is előjönne, úgyhogy jelenleg mindenki, szakemberek igazolták, hogy rendben van az uszoda” – közölte Szabó Tünde.
A megnyitóünnepség ára marad 4 milliárd forint. A budapesti olimpiai pályázat ugyan ugrott, de a költségekből utólag nem lehet faragni. Ezt már a kiemelt kormányzati beruházások központjának illetékese bizonygatta.
„Mire kiderült, hogy az olimpiai pályázatunkat visszavonjuk, addig ezek a szerződések már meg voltak kötve, és a kötbérek nagyságrendileg ugyanannyiban kerülnek, mint maga az esemény” – mondta a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központjának kabinetfőnöke, Schneller Domonkos.
A szervezők állítása szerint nem okoz fennakadást, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság megsemmisítette a szállásokra kiírt pályázatok egyikét. A nemzetközi sajtóérdeklődés egyelőre visszafogott, eddig feleannyi újságíró jelezte részvételét, mint amennyire számítottak.
„Kétezer-ötszáz médiaszobát kellett beszereznünk a Fina kézikönyve szerint, egyelőre ennek csak a felére érkezett foglalás. Mi úgy gondoltuk, hogy esetleg túlfoglalás lesz ebben az ügyben” – folytatta Schneller.
Az ellenzék parlamenti vizsgálóbizottságot állított volna fel a vizes vb miatt, de a parlament igazságügyi bizottságában a kormánytöbbség megtárgyalni sem volt hajlandó a kezdeményezést.
„Az lett volna az elsődleges cél, hogy megvizsgáljuk, mennyi közpénzt fordítottak erre, és megvizsgáljuk, mi az oka annak a hihetetlen növekedésnek, hogy mostanra több mint tízszeresére emelkedett az eredeti kormányrendeletben foglalthoz képest, mi az ok, hogy ennyire alul tervezték, illetve ennyire megnövekedett a költség” – véli az LMP-s Ikotity István.
A világbajnokság rendezésének végösszege várhatóan meghaladja a 130 milliárd forintot.