Még mindig káosz van a Bükkben
2017. augusztus 19., szombat 12:09
Egy sávon sem járható az út a Bükkben. Ezen az amatőr felvételen jól látszik, milyen pusztítást végzett az április végi havazás az erdőben.
A kidőlt fák az utat is elzárták, ezeket próbálták eltakarítani először. Az úgynevezett hótörést az okozta, hogy a hó ráfagyott az éppen lombosodó fákra, és a fiatal ágak nem bírták a jég súlyát. A jelenség elsősorban a Bükk hegység 450 méter feletti régióját érintette.
Mára az utak és a turistaútvonalak is járhatóak, az erdő azonban még sokáig viselni fogja a hótörés nyomait. A Bükk hegység keleti részén gazdálkodó Északerdő Zrt. területén több mint százezer köbméternyi faanyag sérült meg, ami több százmillió forint kárt jelent.
„A kidőlt fákat igyekszünk összetermelni, tehát a károk felszámolását elkezdtük. Tudni kell azt, hogy Magyarországon egy erdőterületről sem szabad egyetlen fát sem hatósági engedély nélkül kitermelni. A kárfelmérést sem tudtuk csak folyamatában végezni, ahol elvégeztük a kárfelmérést, utána mentünk tovább. Lépésenként adtuk be a hatóság felé a kérelmeinket arra vonatkozóan, hogy a fákat összetermelhessük” – mondta Tajnai Róbert erdészeti igazgató.
A Bükk hegység a Bükki Nemzeti Park védett, és fokozottan védett természetvédelmi területének minősül, ezért sem az Északerdő, sem az Egererdő Zrt. nem végezhet fakitermelést az engedélyük nélkül. Így, bár a kidőlt fák nagy részét hasznosítani lehetne, a Nemzeti Park több esetben mégsem járul hozzá a gazdálkodáshoz.
Szerettük volna megkérdezni a Bükki Nemzeti Park álláspontját is a hótörést szenvedett fákról, de megkeresésünkre azt a választ kaptuk, hogy felsőbb utasításra a Hír TV-nek nem nyilatkozhatnak.
Egy korábbi cikkben Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatója úgy fogalmazott, hogy a hótörés után létrejött facsonkok, és a kidőlt fák gyökérzete sok állat- és növényfajnak nyújthatnak új élőhelyet, ezért hagynak meg természetes formájában bizonyos erdőrészeket.