Lassan magunknak süthetjük a lángost, ha strandra megyünk
2017. május 28., vasárnap 11:09, frissítve: hétfő 11:34
Kezdődik a szezon a Balatonon, de a szakképzett munkaerő lelépett az országból, lassan már nincs, aki lángost süssön vagy asztalhoz vigye a halászlevet.
„Az, hogy milyen jelzőt használunk, súlyos vagy drámai, tulajdonképpen szakembere válogatja. A helyzetet jól leírja, hogy ha távozik egy kolléga egy egységből, akkor nagyon nehéz a pótlás. Hiába hirdetnek a szállodák, van úgy, hogy jelentkező sincs egy-egy kialakított munkakörre” – mondta el Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
A helyzet már annyira kezelhetetlen, hogy azt az ország más részeiből érkező munkaerő sem oldja meg.
„Egyre tágabban kezdünk nézegetni, hogy honnan lehet munkaerőt hozni. Kell azzal foglalkoznunk, hogy például a határon túlról, szerbiai, ukrajnai területről, ahol magyarlakta települések vannak, hogyan és milyen módon lehet a munkaerőt bekapcsolni” – tette hozzá Könnyid.
Több érdekképviselet szerint megoldást jelenthet a tervezett 10-15 százalékos kötelező szervizdíj, amelynek egy részét kötelező lenne az alkalmazottaknak adni.
A kormány ígéretei alapján a következő években valóságos pénzáradat önti el majd a Balatont és környékét, több mint 365 milliárd forintból fejlesztenének. Nem hiába gyülekeznek tehát a nagytőkések a part körül. A balatoni kempingek nagy részét üzemeltető Balatontourist turisztikai vállalatot pedig éppen néhány hónappal a kormányhatározat meghozatala után vásárolta meg a többek közt a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Konzum Nyrt., valamint jó barátja, Jászai Gellért tulajdonában álló BLT Group Zrt. A szintén Mészáros érdekeltségébe került Hunguest szállodaláncnak pedig több is hotelje működik a Balatonon, márpedig szállásfejlesztésre is jön pénz.
A Kereskedők és Vállalkozók Veszprém Megyei Képviseletének elnöke, Vágó Péter szerint a pénzfolyam jórészt nem a válságos állapotban lévő szektorokhoz folyik majd be.
„Elsősorban szálloda- és kempingfejlesztésre szeretnének fordítani, legalábbis az eddigi elképzelés szerint. Már jó fél éve várjuk, hogy kiírják, legjobb tudomásom szerint a mai napig nem történt meg. De hát jó pénz az később is, csak idejöjjön hozzánk. Úgy gondolom, hogy a vendéglátás ebből megint kimarad, a kereskedelem pedig még soha nem is kapott” – közölte Vágó.
A balatoni nyár visszavár, de nem kizárt, hogy hamarosan borsodi falvakból vagy a határon túlról érkező munkaerő fogja majd kiszolgálni a vendégeket az ételekkel, a fokhagymával kent lángostól kezdve a magas gasztronómiai ételekig.