Készül a lex Simicska II.
2015. november 19., csütörtök 19:56, frissítve: péntek 15:37
Három szavazat hiányzott kedden a parlamentben a kétharmados többséghez és a földforgalmi törvény módosításához. Az indítvány megengedte volna, hogy a privatizáció után az új földtulajdonosok egyoldalúan megemeljék a 2013-as földtörvény hatályba lépése előtt kötött haszonbérleti szerződések bérleti díját. A kormány másodszor is nekifut a Lázár János által csak lex Simicskaként emlegetett jogszabálynak. A kancelláriaminiszter szavai alapján nem zárható ki, hogy az új tulajdonosok egyoldalúan felmondhatják majd a haszonbérleti szerződést.
„A közeli napokban újabb javaslattal élünk a törvényhozás felé, a javaslat reményeink szerint végső megoldást jelenthet. A kormány célja tehát, hogy minden új földtulajdonos számára lehetővé tegye a korábbi földbérleti szerződés felülvizsgálatát a bérleti díj vonatkozásában vagy akár a szerződés tekintetében” – fejtette ki Lázár János.
A miniszter egy közmondással kommentálta azt a hírt, hogy perek tömege indulhat a földárverések miatt. „Nem lesz nagyon sok jogvita. Ez valakinek a vágya. Tehát éhes disznó makkal álmodik” – fogalmazott.
A Magyar Nemzet tárta fel, hogy több árverési hirdetmény adatai sem egyeznek a közhiteles földnyilvántartással. Mezőhegyesen például az árverési hirdetmény szerint 2037-ig bérel egy értékes szántót a Ménesbirtok Zrt., a földhivatali nyilvántartásban viszont az áll, hogy a cég bérleti joga már 2017-ben lejár. Az érdeklődők hiába mennek be a földhivatalba, nem tudnák meg, hogy 2017-től ki az új bérlője a területnek, mert őt csak akkor jegyzik be, ha a szerződés hatályba lép. Azaz 2017-ben.
„Rendezett, nyugodt keretek között zajlanak az árverések. Lehet, hogy a földhivatali nyilvántartásokban Magyarországon egy-egy helyen van adminisztratív hiba. Láttam már ilyet, találkoztam már ilyennel, ennek a lehetőségét nem zárom ki (...) A magyar jogrendszer, a földhivatali nyilvántartást veszi fixnek” – szögezte le a kancelláriaminiszter.
Az állami földekre külföldi földművesek is licitálhatnak, ők 222-en vannak, de a listát a kormány adatvédelmi okokból nem hozhatja nyilvánosságra. Lázár János annyit árult el róluk, hogy a nevek alapján felük magyar vagy magyar származású lehet.