Kéménypara: ott is javítani kell, ahol nincs baj
2017. március 1., szerda 21:07
Több százezren élnek abban a mintegy húszezer társasházban, amelyeknek úgynevezett gyűjtőkéménye van. Ezek a kémények szervesen kapcsolódnak a ház több lakásához is. Egy szakmai konferencián hívták fel a figyelmet arra, hogy ha egy zárt égésterű kéményhez kapcsolódó kazán meghibásodik egy társasházi lakásban, a tulajdonos ezt csak úgy javíthatja meg, ha a többi tulajdonossal együttműködik.
„A gyűjtőkémények közös szakaszainak vonatkozásában mindenképpen egységes fellépésre van szükség, tehát nem mondható el, hogy a lakó egyedül, mindenféle közösség bevonása nélkül egyszerűen egy készüléket cserél, hanem közösen kell ebben az ügyben fellépni” – mondta el Bálint Attila, az Első Magyar Kéményszövetség elnöke.
A magyar fűtőberendezések átlagéletkora húsz év, ami több mint a magyarországi autók átlagéletkora. Ha viszont valakinek zárt égésterű fűtőberendezése van, és az hibásodik meg, az összes lakónak fizetnie kell, aki a kéményhez kapcsolódik, akár 600-800 ezer forintot is. A felújítást az Európai Unió jelentős összeggel támogatja. Egy-egy társasház akár hétmillió forintra is pályázhat albetétenként. És olyan lakások is pályázhatnak, amelyeket már terhel jelzálog.
„Jelentős keretösszeg áll rendelkezésre, amely nem fogja lefedni az összes igényt, tehát a felújításra szoruló összes ingatlant. Viszont az a 115 milliárd forintos keretösszeg, ami két operatív forrásból elérhető, azért az elmúlt évtizedek legjelentősebb programja a lakossági felújítások finanszírozására” – közölte Milassin Levente, az MFB Zrt. szóvivője.
A gázipari vállalkozók egyesületének elnöke szerint egy-egy lakónak nem lesz könnyű dolga, hogy meggyőzze a szomszédjait, hogy akkor is kicseréljék a kazánjukat, ha egyébként azzal nincs baj.
„Utópia lenne azt gondolni, hogy hat emberből mind a hat elsőre meg tud egyezni abban, hogy mit kell rajta végrehajtani. Megfelelő és részletes tájékoztatás mellett látok arra lehetőségeket, hogy az emberek józan ítélőképessége abba az irányba mozdítja el a döntést, hogy megvalósítják ezt a beruházást” – mondta Versits Tamás, a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnöke.
A szakemberek szerint a felújítás utáni új kémény évtizedekig hibátlanul működhet.