2024. 04. 19. Péntek Emma napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Következik:

Híradó 18:30

Kemény bírálat az amerikai ügyvivőtől

2017. október 17., kedd 15:59, frissítve: kedd 16:21

A magyar kormány bármikor aláírhatná a megállapodást New York állammal a CEU fennmaradásáról – erősítette meg az amerikai nagykövetséget irányító diplomata, aki a Magyar Újságírók Országos Szövetségének vendégeként tartott előadást a magyar sajtószabadság helyzetéről. Úgy látja, hogy a kormánytól függetlenül működő szerkesztőségek munkája egyre nehezebb.

Nem szűnt meg, de fokozatosan szűkül a sajtószabadság Magyarországon – ez volt az egyik fő megállapítása az amerikai nagykövetséget irányító diplomatának. David Kostalancik példaként említette, hogy a médiapiacot ma már a kormányhoz közel álló üzleti körök uralják. A baráti sajtót a kormány és az állami cégek hirdetésekkel tömik ki, miközben a független médiumok szinte semmit nem kapnak – mondta az ügyvivő.



„Vannak még itt független és ellenzéki médiumok, amelyek tág szerkesztőségi szabadsággal tudják végezni újságírói hivatásukat. Ez jó dolog. Számuk azonban egyre fogy, és olyan kihívásokkal kell szembenézniük a hirdetési piacon, melyekkel a kormányzati médiumoknak nem. Nyomásgyakorlással és megfélemlítéssel szembesülnek. Ennek következtében egyre kevesebb magyar találkozhat komoly vitákkal és nézetütköztetésekkel a médiában” – jelentette ki David J. Kostelancik.

Újságírói kérdésre az ügyvivő hozzátette: rendszeresen beszélnek a magyar kormánnyal a sajtó helyzetéről, de a nyomásgyakorlás nem dolguk. Ugyancsak újságírói kérdésre tért ki arra, hogy kész a megállapodás a magyar és az amerikai fél között a CEU további működéséről.  

„Az Egyesült Államok kormánya szövetségi szinten távol tartotta magát a tárgyalásoktól, amelyek New York állam és a magyar kormány között zajlottak a CEU-val kapcsolatban. Céljuk az volt, hogy az intézmény teljesíteni tudja a tavaszi törvénymódosításban lefektetett feltételeket. Információink szerint ez mostanra megtörtént, és New York államnak és a magyar kormánynak sikerült egyezségre jutnia. Úgy tudom, hogy a megállapodást New York állam kész aláírni” hívta fel a figyelmet az amerikai diplomata, aki reméli, hogy a Közép-európai Egyetem Budapesten maradhat.

Külügy: Inkább az ukrán nyelvtörvénnyel foglalkozzanak

Menczer Tamás, a külügyi tárca kommunikációért és parlamenti koordinációért felelős helyettes államtitkár az ügyvivő szavaira reagálva közölte, a diplomata félelmei a magyar sajtószabadsággal kapcsolatban teljesen alaptalanok. „Ha az ügyvivő maga mellé ültet egy tolmácsot, és átlapozza a napilapokat, megnézi az internetes hírportálokat és a híradókat, láthatja, hogy számtalan kormánykritikus hír jelenik meg naponta. Ha az ügyvivő összeszámolja, hogy hány kormánykritikus napilap, hetilap, hírportál és televíziócsatorna van Magyarországon, akkor megbizonyosodhat arról, hogy a sajtószabadságot és a kiegyensúlyozottságot semmilyen veszély nem fenyegeti” – írta az államtitkár, majd pedig hozzátette, „néhány hete az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége üdvözölte az ukrán oktatási törvény módosítását, annak ellenére, hogy az hihetetlen mértékben csökkenti a kisebbségek jogait. A kijevi és a budapesti amerikai diplomaták esetében is azt kell gondolnunk, hogy tájékozatlanok azzal kapcsolatban, amiről beszélnek.”

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!