Gyurcsány üzent CEU-ügyben: menjen az ördögbe
2017. március 31., péntek 17:57, frissítve: péntek 21:35
Jónak találja a kezdeményezést, és ő is hasonlót kíván benyújtani a bukaresti törvényhozásnak – ezt írta Victor Ponta a Facebookon a magyar kormány tervéről. A volt román miniszterelnök arra nem tér ki, hogy mely romániai intézményeket regulázná meg, így nem nevesíti a határon túli magyar egyetemeket – a Sapientiát és a Partiumi Keresztény Egyetemet sem, amelyeknek a CEU-hoz hasonlóan nincs kampuszuk az anyaországban.
A Demokratikus Koalíció elnöke szerint épp az az egyik gond az Orbán-kormány törvénytervezetével, hogy nem veszi figyelembe a következményeket.
„– Mindig ez a baj az ilyen ötletekkel. Amikor elkezdjük üldözni azokat a civileket, akkor mit mondunk mi, magyarok, akik szintén adunk Amerikától Székelyföldig sokaknak támogatást, vagy Felvidékig. Énszerintem normálisnak kell maradni, és ha mi nyitottan és okosan viselkedünk, akkor elvárhatjuk a partnereinktől, hogy ők is ugyanúgy viselkedjenek, és nem sodorjuk veszélybe a magyar nemzeti érdeket, például Romániában sem.
– Mit mondana annak, aki kitalálta ezt a változtatást, csomagot?
– Hogy menjen az ördögbe! És énszerintem inkább védje Magyarországot, minthogy rombolja.
A Hír TV-nek nyilatkozó szakértő szerint Victor Ponta kijelentése válasz lehet arra, hogy a litván főváros, Vilnius után már a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem oktatói is bejelentkeztek a budapesti CEU-ért – amennyiben annak működése Magyarországon veszélybe kerülne. Stefano Bottoni hozzátette, ha a volt román miniszterelnök ötlete a magyar kormány logikáját követné és külhoni magyar intézmények kerülnének veszélybe, az nem tenne jót a román–magyar viszonynak.
„Nem tenne jót a kooperációs vonalnak, ha most egy olyan fejezetet nyitnának meg újra, ami úgy tűnt, hogy le van zárva. Tehát a Sapientia Egyetem, ugye, 2001 óta működik, lassan 15 éve, egyébként az egyik legjobb romániai nem állami egyetemként van számon tartva, beépült az ottani tudományos életbe, igazán a működése senkit nem zavar” – fogalmazott a történész.
A kormányszóvivő nem tart következményektől:
„– A külföldön lévő egyetemeink rendben vannak e tekintetben?
– A jelenlegi tudásunk szerint igen. A legfontosabb hogy a magyar diákokat és a külföldieket, akik ide jönnek tanulni, ne érhesse hátrány” – fogalmazott Kovács Zoltán.
Victor Ponta azt ígérte, a jövő héten nyújtja be a bukaresti törvényhozásnak a magyar törvénytervezet szellemében készített javaslatát.