Brutális rendőri fellépés a Gyurcsány-kormány lemondását követelő tüntetőkkel és ünneplő civilekkel szemben 2006. október 23-án. A Fővárosi Törvényszék első fokon tavaly októberben hozott döntést a többi között Bene László volt országos rendőrfőkapitány és társai ügyében.
„Bassi András Ottó rendőr főtörzszászlós 13., Pergun Tamás rendőr alezredes 14. rendű vádlottakkal szemben a régi BTK 361. szakasz 1. bekezdés A pontjába ütköző elöljárói intézkedés elmulasztása vétsége miatt indult büntetőeljárást megszüntette” – sorolta az ítéletet a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsának tanácstagja, Török Zsolt.
„Általánosságban elismeréssel kell adóznom a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsának bírói teljesítménye előtt” – az első fokon felmentett Bene László védője elégedett volt a bíróság eddigi munkájával, a volt budapesti rendőrfőkapitány ügyvédje védence ártatlanságát hangsúlyozta.
„Gergényi Péter vezérőrnagyúr semmilyen bűncselekményt nem követett el” – Gergényi védője a többi között azzal indokolt, hogy Gergényi Péter nem kapott a titkosszolgálatoktól megfelelő támogatást ahhoz, hogy 2006 szeptemberében megvédhessék a tv-székházat. Továbbá kifogásolta azt is, hogy a vád nem tartalmazza, hogy védence pontosan milyen mulasztást követett el.
„A másodrendű vádlott és alárendeltjei nem valamely akaratlagos vagy bűnösen közömbös magatartás miatt voltak az események idején sikertelenek, hanem a többszörös túlerő, a fizikai és verbális agresszió az elégtelen rendőri létszám, a hiányos felszerelés és más a másodrendű vádlottól teljesen független tényezők együttes hatása miatt” – így Gulyás Gábor.
Az ötödrendű vádlott védője a bíróság elfogultságát hangoztatta. „Határozott meggyőződésem, hogy a főügyész külső nyomásra rendelte el az ismételt nyomozást teljesen alaptalanul, mert ezzel kívánt, úgy gondolom, megfelelni a feljebbvalóknak, az elvárásának” – mondta Fridrik József ügyvéd.
A vádlottaknak nem volt hozzáfűznivalója a történtekhez, az ügyészség viszont Gergényi Péter és Mittó Gábor, a tv-székházat védő rendőrök parancsnokának esetében az elsőfokú – megrovásról szóló – bírói döntés súlyosítását kérte.
„Kérjük azt a tisztelt fellebbviteli tanácstól, hogy a másod. és a negyedrendű vádlott vonatkozásában az elbírált katonai bűncselekményeik büntető alakzatához igazodó börtönvégrehajtási fokozatú végrehajtásában egyébiránt próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés büntetést szíveskedjék súlyosításul kiszabni” – mondta Csiha Gábor a Fővárosi Fellebbviteli Ügyészségtől.
A 2006-os rendőri túlkapások miatt perbe fogott rendőri vezetők ügyében várhatóan 2017. januárban hirdetnek másodfokú ítéletet.