Felmentették Szilvásyt, Galambost és Laborcot
2017. szeptember 25., hétfő 14:55, frissítve: hétfő 16:15
Egymás után érkeztek a Fővárosi Ítélőtáblára a Gyurcsány-kormány titkosszolgálati vezetői az úgynevezett kémper másodfokú tárgyalására. A vád szerint Galambos Lajos, 2007-ben bolgár szakembereket hívott a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz, hogy több középvezetőt hazugságvizsgálatnak vessenek alá. A szakemberek akikről később kiderült, hogy oroszok, a harmadrendű vádlott P. László biztonsági cégének közreműködésével végezték el a feladatot, melynek során a gyanú szerint akár államtitkokhoz is hozzáférhettek. Az ügyben korábban Galambost és Laborczot mint az NBH korábbi vezetőit kémkedéssel, Szilvásy György volt titokminisztert felbujtóként elkövetett kémkedéssel, míg a biztonsági cég vezetőjét bűnpártolással vádolták.
A Debreceni Törvényszék 2013-ban meghozott elsőfokú ítéletében Galambost és Szilvásyt egyaránt két év tíz hónap börtönbüntetésre, Laborcot egy év – két év próbaidőre felfüggesztett – börtönre ítélte, míg a vállalkozót felmentette. Az ítéletet másodfokon eljárási hibák miatt hatályon kívül helyezték, így kezdődött újra az ügy tárgyalása Kaposváron, ahol a törvényszék tavaly valamennyi vádlottat felmentette.
Ahogy a korábbi tárgyalások, a másodfokú eljárás is a nyilvánosság kizárásával zajlott, csak az ítélet rendelkező része volt nyilvános.
„A kémkedés bűntette és más bűncselekmény miatt dr. Galambos Lajos nyugállományú vezérőrnagy elsőrendű vádlott és társai ellen indított büntetőügyben a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa 2016 szeptember 8. napján kihirdetett sztkb I/1/2015/37 számú ítéletét, dr. Galambos Lajos nyugállományú vezérőrnagy elsőrendű, dr. Szilvásy György másodrendű, dr. Püski László harmadrendű és dr. Laborc Sándor negyedrendű vádlottak vonatkozásában helybenhagyja, azzal, hogy az eljárás során felmerült 2 291 520 forint bűnügyi költséget viseli az állam” – így a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsának tanácsvezető bírója, Szabó Éva.
A Gyurcsány-kormány volt titkosszolgálati minisztere a felmentő ítélet után a Hír TV-nek azt mondta: bebizonyosodott, hogy az évek óta húzódó ügy mögött politikai szándék állt.
„Az eljárások mögött – négy büntetőeljárás volt ellenem, abból három ment vádemelésig – alapvetően a politika van, illetve azt gondolom, hogy kizárólag a politika van. Örülök annak, hogyha nehezen és hosszan tartó folyamat eredményeként is, de a független igazságszolgáltatás a döntést meghozta. Ez volt az utolsó perem tudomásom szerint, a politikai következtetések levonása már nem az én dolgom” – mondta a volt titkosszolgálati miniszter.
„Kifogástalan, első fokú ítéletre, kifogástalan másodfokú ítélet a jog és az igazságosság minden követelményének megfelelt” – ezt már Zamecsnik Péter, Laborc Sándor jogi képviselője mondta.
A volt titkosszolgálati vezetők jogi képviselői elégedetten nyilatkoztak az ítéletről.
– Megállapította, hogy az elsőrendű vádlott nem követett el kémkedést, ennek függvényében nem lehetett sem felbujtója, sem bűnpártolója egy el nem követett cselekménynek senki.
– Ez az ítélet, döntés, jogerős?
– Ez jelen pillanatban jogerős, ez egyedül felülvizsgálattal, rendkívüli perorvoslattal lenne támadható, nyilván az ügyészség majd ezt eldönti, de ez egy jogerős ítélet.Molnár Péter, Galambos Lajos jogi képviselője
Az ügyet eredetileg 2040-ig titkosították, ennek feloldását vizsgálja a Nemzeti Védelmi Szolgálat, döntés még nincs.