2024. 04. 27. Szombat Zita napja
Jelenleg a TV-ben:

Poltikai hobbista

Következik:

Vezércikk 05:00

Európa-szerte a tüntető magyarokról cikkeznek

Hír TV

2018. április 15., vasárnap 10:37, frissítve: vasárnap 14:54

Továbbra is kiemelt helyen foglalkozik a világsajtó Magyarországgal.

Címoldalon hozta a brit közszolgálati média honlapja a tegnapi kormányellenes tüntetésről szóló tudósítását, amely szerint furcsa látvány volt egymás mellett látni az uniós és az árpádsávos zászlót. A szerző kiemeli, hogy a nagyrészt fiatalokból álló tömeg szavazatok újraszámolását, új választójogi törvényt és az ellenzéki pártok jobb együttműködését követelte. A felszólalók elítélték a miniszterelnököt, mert az szerintük ellopta a választásokat. Azt is nehezményezték, hogy korrupció és hatalmi visszaélés jellemzi a Fidesz uralmát. A megmozdulás mértét 100 ezresre becsülte a beszámoló, nagyjából annyian voltak, mint a múlt hónapban a Civil Összefogás Fórum nagygyűlésén.

Reuters arról tudósít, hogy évek óta ez volt az egyik legnagyobb megmozdulás Magyarországon, nagyjából akkora, mint amikor az emberek négy éve az internetadó ellen vonultak az utcára, illetve amikor a választás előtt a CÖF hívta menetelni a híveket. Most azonban a fiatalok voltak többségben, nem úgy mint a múlt héten Orbán kampányzáróján, ahová túlnyomórészt idősebbek mentek el.

Bloomberg szerint a társadalom mély megosztottságáról árulkodott a budapesti demonstráció, amelyre azért mentek el tízezrek, mert úgy látják, hogy Orbán újjáválasztása még jobban elfojthatja a demokratikus szabadságjogokat. Ekkora kormányellenes megmozdulás évek óta nem volt a fővárosban.

New York Times szerint kevés az esély, hogy a sokezres budapesti, illetve vidéki tüntetések irányváltásra kényszerítenék a kormányt, de jól jelzik a mély megosztottságot abban az országban, amely a térségen belül az elsők közt távolodik el a nyugati, liberális értékektől. A Fidesz ereje látszólag egyre nagyobb. Az ellenzék összezavarodott, a civil társadalom a támadások kereszttüzébe került, a sajtót szinte teljes egészében az állam ellenőrzi. A szerző hozzáteszi, az Európai Unió nem sokat tudott tenni az orbáni illiberális fordulat megakadályozására, a kormányfő számára a legnagyobb veszélyt a saját népe jelentheti.

A brit The Guardian a Reuters hírügynökség tudósítását vette át. Ebben több résztvevőt is megszólaltatnak. Egyikük Orbán Viktor politikája miatt azt is szégyenli, hogy magyar. Több demonstráló szánalmasnak nevezte az ellenzéki pártok tevékenységét, amiért nem tudtak megegyezni közös egyéni jelöltekben. Szerintük sokkal nagyobb esélye lett volna Orbán leváltásának, ha ez létrejön.

A szervezők szerint százezerre becsült tüntetésről a német nyelvű sajtó is beszámolt. Az osztrák Der Standard a megmozdulás főszervezőjét is idézi, aki azért indította el a Facebookon a 'Mi vagyunk a többség névvel' felhívást, mert óriási csalódottságot érzett a választási eredmények miatt, és szerinte lesz folytatása az akciónak.

A német Der Spiegel Állítsuk meg Viktátort címmel hírügynökségi jelentések alapján írt tudósításában megszólaló szervezők valódi alkotmányos demokráciában szeretnének élni. A lap emlékeztet arra, hogy bár sok szabálytalanság történt a szavazatszámláláskor, szakértők szerint a végeredményt döntően nem befolyásolták.

A legnagyobb német napilap, a Süddeutesche Zeitung arról ír, hogy sok tízezer magyar ment ki az utcára tiltakozni a jogállam és a demokrácia leépítése ellen. Azt követelték, hogy számolják újra a szavazatokat, illetve változtassák meg a választójogot, és legyen sajtószabadság. A szerző emlékeztet arra, az utóbbi napokban egyre több hír érkezett arról, hogy egyes körzetekben szabálytalanságok fordultak elő a szavazócédulák összesítésekor, ám szakértők szerint az állítólagos manipulációk nem befolyásolták érdemben az eredményt. A Fidesz sikere főleg a fiatalokat sokkolta.

A szintén német Die Welt Szabad játék a Fidesz részére című cikke szerint felébredt Magyarországon az ellenállás, csak egy kicsit elkésett. Orbán választási sikere tanúsítja, milyen fogatlan a magyar ellenzék. Sok fiatal azt a következtetést vonja le belőle, hogy elmegy az országból, ami veszélyesebb, mint a bevándorlás, amelyre a kormányfő nem győz figyelmeztetni. A beszámoló megállapítja, az rendben volt, hogy a tüntetők a demokráciáért demonstráltak, az viszont nem igaz, hogy ők lennének a többség, hiszen a Fidesz kétharmaddal nyert.

A Le Monde százezer demokráciavédő tüntetőről írt, a francia lap szerint fiatal és színes tömeg megmozdulása az egyik legfontosabb esemény volt az utóbbi évek Magyarországán. A transzparenseken elítélték a korrupciót és a Fidesz-maffiát. A düh és a felháborodottság jól érzékelhető volt a menetben. A cikk emlékeztet arra is, hogy a kormányközeli Figyelő listát készített a magyar származású zsidó-amerikai milliárdos Soros György embereiről, és ír a Magyar Nemzet megszüntetéséről is. A szerző szerint a sajtóban megszűnt a sokszínűség, a közmédiát az állami propaganda szócsövévé tették, a magánorgánumokat pedig egymás után vásárolják fel hatalom közeli üzletemberek. Egy Provence-ba költözött kőműves arról beszél, hogy a kormánymédiában hazudnak Franciaországról, az nem élhetetlen a migránsok miatt.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!