2024. 03. 29. Péntek Auguszta napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Gergényi megrovást kapott, Benéék semmit

2015. október 29., csütörtök 09:14, frissítve: péntek 10:23

Egyelőre csak a tévéostromnak van rendőri felelőse, a 2006-os véres tömegoszlatásnak továbbra sincs. Az elsőfokú bíróság a rendőri vezetők perében kizárólag Gergényi Pétert és a tévészékház helyszínparancsnokát, Mittó Gábort mondta ki bűnösnek, a többi 12 vádlott ellen megszüntette az eljárást – elévülésre hivatkozva. A bíró más szavakkal ugyan, de lényegében kimondta, hogy a Gyurcsány-kormány időhúzása miatt nem hozhatott más döntést.

„Rohadék, szégyelld magad!” – így fogadta egy volt kormányellenes tüntető az egyik vádlottat, amikor 2013 szeptemberében megkezdődött a rendőri vezetők büntetőügye a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsában. Az első tárgyaláson Gyurcsány Ferenc is megjelent. A volt miniszterelnök az ítéletre már nem volt kíváncsi.

„Gergényi Péter nyugállományú rendőr vezérőrnagy, másodrendű vádlott bűnös, elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntettében, ezért megrovásban részesíti” – mondta Kiss Károly, a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsának katonai bírója.

Bár a tévéostromban több mint 200 rendőr megsérült, a helyszínparancsnok, Mittó Gábor alezredes is megúszta megrovással. A többi 12 vádlottal – köztük Bene László akkori országos rendőrfőkapitánnyal és Dobozi Lászlóval, az időközben megszüntetett Rendészeti Biztonsági Szolgálat parancsnokával szemben a bíró megszüntette az eljárást. Az ügyészség szerint a rendőri túlkapások elkövetőinek felelősségre vonása Bene László és Dobozi József mulasztásai miatt maradt el. A volt országos főkapitány ugyan parancsba adta, hogy október 23-án minden rendőrnek viselnie kell azonosítószámot, ám a parancsot Dobozi József nem hajtotta végre, amit Bene László nem kért rajta számon.

A bíró hangsúlyozta az indokolásban, hogy Bene Lászlóékat nem mentette fel. „Kilenc év telt el az elkövetés óta. Több mint kilenc év. Nos, ez pedig ilyen körülmények között rendkívüli nyomatékkal bíró körülmény, és ez a bíróság álláspontja szerint indokolttá teszi azt, hogy büntetés kiszabására ne kerüljön sor” – mondta Kiss Károly.

Kiss Károly szerint a Gyurcsány-korszak felelőssége, hogy a 2006-os zavargások ügyét elfektették. Már 2007-ben volt olyan javaslat, hogy katonai eljárásban vizsgálják ki a tévéostrom éjszakáján és az október 23-ai tömegoszlatás idején történt rendőri mulasztásokat, túlkapásokat – emlékeztetett Kiss Károly.

A két elítélt rendőr jogorvoslattal élt.

Az ítélethirdetést követően Gergényi Péter szokásához híven nem állt szóba az újságírókkal, helyette az ügyvédjére hivatkozott. A volt budapesti főkapitány védőjének csalódást okozott az elsőfokú ítélet. „Bízom benne, illetve biztos vagyok benne, hogy a fellebbezésünk folytán majd eljáró Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa meg fogja változtatni az ítéletet és Gergényi Péter tábornok urat fel fogja menteni a vád alól” – így Gulyás Gábor.

Bene László három nap gondolkodási időt kért, a többi vádlott – akik közül nem egy a Rebisz jogutódjánál, a Készenléti Rendőrségnél szolgál – elfogadta az ítéletet. Az ügyész fellebbezett, így a rendőri vezetők pere a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik másodfokon.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!